Pressiteated

PRESSITEADE

 

Eesti NATO Ühing

 

20.12.2020

 

Infosõja ohtusid tutvustav sotsiaalkampaania jõudis 800 000 vaatajani

 

Infosõja ohtusid, viise ja põhjusi selgitav sotsiaalkampaania TÕE SÕNA jõudis jõulude eel 800 000 vaatajani. Sotsiaalkampaania sketšides mängisid inforünnakute ohvreid tuntud suunamudijad.

 

TÕE SÕNA selgitab põhjalikult ja ohtrate näidete abil, milles seisneb 21. sajandi infosõda, milleks ja kuidas seda peetakse ja kui lihtne on kehastuda enesele teadmata infosõduriks. Selleks, et juhatada teismelised kampaania veebileheküljele www.tõesõna.ee, kirjutasid stand-up koomikud Mattias Naan ja Kaarel Nõmmik stsenaariumid, mille järgi lavastatud sketšides mängisid noorte seas tuntud suunamudijad Seidi Voogre ja Roomet Poom. Peatselt filmitakse järgmised sketšid.

 

Kõigi sketšide ühendavaks jooneks on düstoopiline paramilitaarne maailm, kus vaenulikest inforünnakutest on välja kasvanud täiemõõduline relvastatud konflikt, ent ära loputatud ajudega suunamudijad ei saa jätkuvalt aru, et maailm ei ole enam endine ja jätkavad oma vlogide tootmist.

 

Ajaloolase David Vseviovi ja Kaitsepolitseiameti büroojuhi Harrys Puusepa miniloengud infosõja erinevatest vaatenurkadest selgitavad arusaadavalt ja eluliste näidetega illustreeritult, miks on põnev vale usutavam kui igav tõde, milline peaks olema Eesti pehme jõud ja miks on kasulikud idioodid ohtlikud.

 

„Meie kõigi igapäevane heaolu ja turvalisus algab meie peast ja meeltest. Infosõjas on kõige kaitsetum organ meie aju. Millegipärast arvatakse, et eestlased on inforünnakute ja- mõjutuste suhtes oma sovetiaja kogemuse tõttu immuunsed. See ei ole päris õige. 21. sajandil kasutatakse väga osavalt kognitiivseid ja virtuaalrelvi – telesarjad ja- saated, mängufilmid, kirjandus jne -, mille järjepidev kasutamine on pikaajalise ja mõjusa toimega. Seetõttu andsimegi tõele sõna, sest selle sajandi infosõda on äärmiselt salakaval ja loominguline,” räägib TÕE SÕNA looja ja eestvedaja Kadri Paas.

 

MTÜ Eesti NATO Ühingu ja Sisekaitseakadeemia magistrandi Kadri Paasi koostöös loodud hariduslik kodulehekülg sobib kasutamiseks õppematerjalina koolide meedia- riigikaitse- ning ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse tundides. Ent mõistagi tasuks ka vanematel inimestel sagedamini nuputada, miks midagi öeldakse, kes ütleb ning miks ta just nüüd ja praegu sel teemal sõna võtab.

 

Lingid:

 

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCRfSHZF1uzFucbgb1sRB0TA?view_as=subscriber

 

Instagram: https://www.instagram.com/toe.sona/

 

Veeb: www.tõesõna.ee

 

Lisainfo:

 

Kadri Paas,

 

+37253 465 277,

 

MTÜ Eesti NATO Ühing


PRESSITEADE

 

Eesti NATO Ühing

 

17.11.2020

 

Sotsiaalkampaania TÕE SÕNA räägib infosõjast valehäbita

 

Eesti NATO Ühingus loodud veebilehekülg www.tõesõna.ee kirjeldab interaktiivselt, mis on 21. sajandi infosõda, milleks ja kuidas seda peetakse ja kuidas meist igaühest võib saada infosõdur.

 

Ajaloolase David Vseviovi ja Kaitsepolitseiameti büroojuhi Harrys Puusepa miniloengutest saab muu hulgas teada, miks on põnev vale usutavam kui igav tõde, kuidas riigid üksteist infoga mõjutavad ja miks ei ole kasulikud idioodid üldsegi rumalad ega kasutud. TÕE SÕNA kodulehekülje artikleid illustreeriva Karl-Erik Talveti kaunid tindijoonistused. Kampaania visuaalse väljanägemise eest hoolitseb loovjuht Joosep Kask. 

 

Kuna teismelised on agarad sotsiaalmeedia kasutajad, siis valmisid kampaania raames ka koomikute Mattias Naani ja Kaarel Nõmmiku stsenaariumite järgi lavastatud sketšid. Nende kaudu tutvustatakse noortele infosõja olemust, põhjusi ja ohte. Sketšide peategelased on teismeliste seas tuntud Eesti suunamudijad.

 

Meie kõigi igapäevane heaolu ja turvalisus algab meie peast ja meeltest. Infosõjas on kõige kaitsetum organ meie aju. Millegipärast arvatakse, et eestlased on inforünnakute ja- mõjutuste suhtes oma sovetiaja kogemuse tõttu immuunsed. See ei ole päris õige. 21. sajandil kasutatakse väga osavalt kognitiivseid ja virtuaalrelvi – telesarjad ja- saated, mängufilmid, kirjandus jne -, mille järjepidev kasutamine on pikaajalise ja mõjusa toimega. Seetõttu andsimegi tõele sõna, sest selle sajandi infosõda on äärmiselt salakaval ja loominguline. Meist igaühest võib pahatahtliku manipulaatori käes saada abitu marionett,” räägib TÕE SÕNA looja ja eestvedaja, Eesti NATO Ühingu sotsiaalmeedia projektijuht Kadri Paas.

 

Uuri rohkem: 

 

Kodulehekülg: www.tõesõna.ee

 

FB: https://www.facebook.com/toesona/

 

Instagram: @toe.sona

 

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCRfSHZF1uzFucbgb1sRB0TA?view_as=subscriber  

 

Lisainfo:

 

Kadri Paas,

 

+37253 465277,

 

TÕE SÕNA looja ja eestvedaja,

 

Eesti NATO Ühingu sotsiaalmeedia projektijuht

 

PRESSITEADE

 

Eesti NATO Ühing

 

10.09.2020

 

NATO avaliku diplomaatia programmijuht: NATO ja EL jagavad reaalajas infot küberrünnakute kohta

 

10. septembril kell 09.30 algab Tallinnas Park Inn by Radisson Meriton hotellis (Toompuiestee 27) Eesti NATO Ühingu korraldusel kaheksas NATO-Euroopa Liidu Ümarlaud. Sellele järgneb kahepäevane Põhja-Atlandi Nõukogu (NAC) töö simulatsioon Saka mõisas Ida-Virumaal ja ettekandekoosolek Narva Muuseumis teemal „Kuidas saavutada konsensust alliansis?“.

 

Tegemist on rahvusvahelise konverentsiga, mille eesmärk on suurendada noorte inimeste teadmisi rahvusvahelise julgeolekupoliitika valdkonnas.

 

Sel aastal on konverentsi fookuses kollektiivkaitse ja küberturvalisus pandeemia olukorras, tuleviku sõjapidamise ja Arktika geopoliitika teemad. Arutelu all on globaalne julgeolek ajal, mil NATO väljakutsed pole otseselt seotud sõjaliste konfliktidega, kuid nõuavad siiski Alliansi sekkumist. Samuti NATO ja Euroopa Liidu koostöö küberkaitses ja selle mõju meie igapäevasele tegevusele.

 

Uue teemana julgeoleku vallas on esile kerkinud riikide huvid Arktikas, millest on saamas 21. sajandi geopoliitiliste vaidluste keskpunkt.  Mainitud teemadel debateerivad mõjukad, rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid Eestist, Norrast, Saksamaalt ja Belgiast.

 

NATO Avaliku diplomaatia osakonna programmijuht Eric Povel: „ NATO ja Euroopa Liit jagavad ühist julgeolekuruumi. Töötame koos hübriidohtude tõrjumisel, mereseaduste raames ja jagame reaalajas informatsiooni küberrünnakute kohta“. Povel lisas, et Tallinna konverents tõestab veelkord, kui oluline on meile NATO ja Euroopa Liidu koostöö.

 

Ürituse avapäeval Tallinnas osaleb ligi 90 tudengit, Eestis paiknevate suursaatkondade esindajad ja eksperdid kokku kahekümnest riigist. Ida-Virumaa seminaridest võtab osa tudengeid 12 riigist, lisaks veel veebi vahendusel noori viieteistkümnelt maalt.

 

NATO-Euroopa Liidu Ümarlaua korraldaja on Eesti NATO Ühing  koostöös NATO peakorteri, Friedrich Eberti Fondi, Eesti kaitseministeeriumi ja välisministeeriumiga.

 

Täpsem info ja registreerimine: info@eata.ee 

 

Lisatud on ürituse ajakava ja esinejad.

 

Day 1 – September 10

 

9.00-9.30   Registration and morning coffee

 

9.30-10.00 Welcoming remarks

 

Krista Mulenok, Secretary General, Estonian Atlantic Treaty Association, Vice-President, Atlantic Treaty Association

 

Peer Krumrey, Director of Friedrich Ebert Stiftung Baltic States (video greeting) 

 

Eric Povel, Programme Officer, NATO Public Diplomacy Division (video greeting) 

 

Joonas Mengel, Game designer of NATONIA, Estonia

 

10.00-10.30 Opening speeches

 

Martin Hurt, Research Fellow, International Centre for Defence and Security

 

Marge Mardisalu-Kahar, Head of Security Policy and Transatlantic Relations Office of the Estonian Ministry of Foreign Affairs

 

10.30-12.00 I. Panel discussion: „Future of global security in the light of pandemics – how can the Alliance combat threats that are not combat related?“

 

In the last year, NATO and EU has faced many challenges that are as threatening as war, but can not be dealt with through conventional means. In this panel, we are looking at the lessons learnt regarding the global pandemics and how to deal with it better in the future.

 

Oudekki Loone, Head of Estonian delegation to NATO Parliamentary Assembly (via Zoom)

 

Manuel Matos dos Santos, President, YATA Portugal, Secretary General, YATA International (via Zoom)

 

Marianne Mikko, Estonian politician and former Member of the European Parliament of Estonia for the Social Democratic Party

 

ModeratorMartin Hurt, Research Fellow, International Centre for Defence and Security

 

12.00-12.30 Coffee break

 

12.30-14.00 II. Panel discussion: „What is the future of EU-NATO cyber defense and how will it affect our daily lives?“

 

The second panel will tackle the important topic of cyber defense and the cooperation between private, public and international organisations, companies and institutions. We will be hearing about the current situation and how the future of 5G and technologies will influence cyber defense and it’s importance to NATO, EU and to a regular citizen’s daily life.

 

Sami Seppänen, CEO at Elisa Eesti AS

 

Heli Tiirmaa-Klaar, Ambassador at Large for Cyber Security, Estonian Ministry of Foreign Affairs

 

Col Jaak Tarien, Director of the NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence

 

Raul Rikk, Estonian Ministry of Economic Affairs and Communications, National Cyber Security Policy Director

 

Moderator: Andrus Padar, Chief of Estonian Defence League’s Cyber Unit

 

14.00-15.00 Lunch

 

15.00-16.15 III. Panel discussion: „How is the Arctic going to be the most contested geopolitical area in the 21st century?“

 

Activities around the Arctic have been developing for many decades, but now it is becoming clear that the race for resources, claim to exclusive economic zones and the potential to create a new trading route between Asia and Europe, is going to have an immense impact on NATO, EU, Russia, China et al. The discussion will get heated during this panel, mainly because the competition for resources is also weighed against the environmental impact.

 

Dr. Robin Allers, Centre for Security Policy, Senior Fellow (Via Zoom)

 

Dr. Paal Sigurd Hilde, Associate Professor at the Norwegian Department of Defense Studie, Center for Norwegian and European Security (Via Zoom)

 

Moderator: Anu Eslas, Councillor of International Energy Cooperation at Estonian Ministry of Economic Affairs and Communications

 

16.30 Departures to Saka Manor

 

19.30 Dinner at Saka Manor

 

Day 2 – September 11

 

09.00 Departure to Narva

 

10.00 Arrival to Museum of Narva

 

10.00-10.15 Coffee break

 

10.15-12.00 Presentation: „How to make consensus happen in the Alliance?“ (via Zoom) 

 

Capt. John G.L. Jacobs, Director of the Atlantic Forum, the Royal Netherlands Army HQ

 

12.00 Departure to Saka (NAC Simulation introduction, via Zoom)
Capt. John G.L. Jacobs, Director of the Atlantic Forum, the Royal Netherlands Army HQ 

 

Wessel Toonen, Communication and Logistics Officer, The Clingendael Institut

 

13.00-14.00 Lunch at Saka 

 

14.00-15.45 Work in Groups 

 

15.45-16.15 Coffee break 

 

16.15-18.00 Work in Groups 

 

19.00-21.00 Dinner

 

21.00 Social activities 

 

Day 3 – September 12

 

08.30-11.00 Work in Groups

 

Finalising Conclusions and Preparing for Council Meeting

 

11.00-11.30 Coffee break

 

11.30-13.00 North Atlantic Council Meeting 

 

13.00-14.00 Lunch

 

14.00-14.45 Conclusions

 

15.00 Departure to Tallinn

 

17.00 Arrival to Tallinn


 

PRESSITEADE

Eesti NATO Ühing

11.08.2020

Eesti NATO Ühing õpetab õpetajaid tõejärgses maailmas ellu jääma

Eesti NATO Ühing korraldab ajaloo-, ühiskonna- ja riigikaitseõpetajatele XIII Õpetajate Suvekooli. Selles keskendutakse digiajastu ohtudele ja võimalustele end nende eest kaitsta. 11.-12. augustil Luhtre turismitalus toimuvas suvekoolis selgitab ühing Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjaniku Indrek Treufeldti, sõnumilooja Kadri Paasi, TalTech projektijuhi Birgy Lorenzi ja kaitseliitlase Hanno Saksa toel valeuudiste ja digitaalse jalajälje olemust ja mõju. 

TalTech, Küberolümpia ja Küberpähki projektijuhi Birgy Lorenzi sõnul tekitab tehnoloogia kiire areng olukorra, kus välised mõjutajad sekkuvad tundidesse. „Digitaalne jalajälg, oskus turvaliselt valida keskkonda ja jagada andmeid on saanud õpetaja igapäevase töö osaks. Suvekoolis vaatame internetis toimuvat läbi valeuudiste, õpime neid tuvastama ja proovime aru saada, kuidas end ise nende eest säästa,” ütleb Lorenz. „Samuti arutleme oma digi-mina kaitsmise võimaluste üle. Suvekoolis toimuvad töötoad, kus on võimalik igal õpetajal aktiivselt osaleda, mõtteid avaldada ja kaasa võtta ideid ekspertidelt ja kolleegidelt.” 

Sõnumilooja Kadri Paasi sõnul ei tohi hetkekski unustada, et kübermaailm on kõigest tehniline platvorm valeuudiste ja väljamõeldiste levitamiseks. „See on odav, mugav ja kiire, ent kõige tähtsam on sisu, selle köitvus ja haaravus. Võrgustunud maailmas tegelevad aga mõjusa sisuga eeskätt psühholoogid, ajaloolased ja semiootikud. Sihtrühmade hoiakute ja käitumise süsteemseks mõjutamiseks ja eesmärkide saavutamiseks kasutatakse lisaks sõnadele ka pilte, sümboleid, tegevusi ja tegematajätmisi, aga ka vaikust,” rõhutab Paas.

Suvekooli korraldab Eesti NATO Ühing (EATA) koostöös Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi, Haridus- ja Teadusministeeriumi ja Friedrich Eberti Fondiga. 

 

Lisainfo:

Krista Mulenok

Eesti NATO Ühingu esimees

 
 
 

PRESSITEADE

Eesti NATO Ühing

31.07.2020

Üleilmse organisatsiooni asepresidendiks sai esmakordselt eestlane

NATO Ühingute katuseorganisatsiooni Atlantic Treaty Association (ATA) Zoomi vahendusel peetud üldkogul valiti esimest korda organisatsiooni 66 tegevusaasta jooksul juhtorganisse eestlane.

ATA presidendiks valiti USA kaitseministri endine asetäitja NATO ja Euroopa poliitika alal Jim Townsend, asepresidentideks Eesti NATO Ühingu esimees Krista Mulenok ja Alex Serban Rumeeniast ning Werner Fasslabend Austriast. Peasekretärina alustab Monika Begovič Horvaatiast ja ATA rahaasjade eest vastutab edaspidi Johannes Kahrs Saksamaalt. Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees Krista Mulenok on ATA-s tegutsenud 2012. aastast. „Julgeolek ja turvatunne on iga inimese jaoks oluline igapäevaelu osa. Pole sugugi üleliigne olla kursis Eesti võimaluste ja meie NATO liitlaste kavadega Eesti kaitsmiseks. Hästi informeeritud kodanik on vältimatu osa turvalisest riigist. Julgeolekut ei ole kunagi liiga palju. Selle põhimõtte järgi iga päev tegutsengi,” rääkis Mulenok.

Eesti NATO Ühing (EATA) on 19 aastat tagasi kodanikuaktivistide ja Kaitseministeeriumi eestvedamisel loodud vabaühendus, mis algselt tutvustas rahvale NATO-t ja Eesti võimalusi sellega liitumiseks. Praegu selgitab EATA avalikkusele alliansi eesmärke ja tegevust ning harib (üli)õpilasi ja õpetajaid korraldades haridusprogramme Eestis ja välismaal.

Eesti NATO Ühingul on ligi 250 liiget, eraisikud ja organisatsioonid, kes panustavad riigi- ja kodanikukaitsesse. Ühing toetab Eesti eluviisi säilimist, ühiskonna koosmeelt ja kerksust. EATA kuulub rahvusvahelisse ühendusse Atlantic Treaty Association (ATA) koos 37 kandidaat- ja partnerriigiga. ATA peakorter asub Brüsselis.

Lisainfo:

Krista Mulenok

Eesti NATO Ühingu esimees

+372 511 8080

______________________________________________________________________________

Tallinn, 29. märts 2020

 

Eesti NATO Ühing (EATA) 

 

PRESSITEADE

 

Eesti NATO Ühing kuulutas välja disainikonkursi võitjad

 

Eesti NATO Ühingu loomekonkursi “Disaini meili slogan!” kolm paremat tööd kujundasid Darja Berjozova, Anneli Virts ja Nastja Ponomarjova. Kuldsele triole on auhinnaks reis Brüsselisse NATO peakorterisse. Reis toimub võimaluse korral 2020. aasta juulikuus.

Konkurss „Disaini meile slogan!“ toimus 17. veebruarist 29. märtsini Eesti NATO Ühingu sotsiaalmeediakanalites. Loomekonkursi eesmärgiks oli luua disainitud slogan. Slogani teemadeks võis valida endale sobiva: NATO, riigikaitse, julgeolek, NATO ja partnerid, Eesti-NATO. 

Slogan võis olla joonistatud, meisterdatud, arvutis disainitud vms. Disain pidi sisaldama vähemalt ühte slogan- tüüpi lauset (hüüdlauset kas eesti, vene või inglise keeles) ja olema graafiliselt/kunstiliselt kujundatud ning esteetilise välimusega. 

Konkurss toimus kahes osas: Eesti NATO Ühingu Facebooki lehele said osaleda soovijad oma töö kavandeid postitada kuni 16. märtsini. Seejärel valis ekspertidest koosnev hindamiskolleegium kogunenud tööde seast välja 10 paremat ja  kuulutas need välja 18. märtsil.

Hindamiskomisjoni kuulusid Indrek Eensalu (Jõgeva maleva Noorte Kotkaste malevapealik), Kristjan Kruus (küberkaitse õpetaja), Rika Margat, (Kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni planeerija), Mikk Pukk (Kaitseväe Peastaabi operatsioonide juhtimiskeskuse ülem), Maia Burlaka (Integratsiooni SA kommunikatsioonijuht), Silva Lill (Kodutütarde Jõgeva ringkonnavanem) ja Kaire Rannik (Eesti Disaini keskuse disainerite suuna juht).

Kümme hindajatelt enim hääli saanud tööd pandi rahvahääletusele nii Facebookis kui Eesti NATO Ühingu Instagrami lehel.  

Projekti toetasid NATO peakorter, Kaitseministeerium ning Haridus- ja Teadusministeerium.

 

Lisainfo:

Birgit Nisu

Projektijuht

5334 0759

Birgit.nisu@gmail.com


 
PRESSITEADE

 

Eesti NATO Ühing (EATA) 

 

17.02.2020

 

Eesti NATO Ühing kuulutab välja 2020. aasta loomekonkursi

 

Konkurss „Disaini meile slogan!“ toimub 17. veebruar – 29. märts 2020 Eesti NATO Ühingu sotsiaalmeediakanalites.

Loomekonkursi eesmärgiks on luua disainitud slogan. Slogani teemadeks võib valida endale sobiva:

*NATO; 

*riigikaitse; 

*julgeolek; 

*NATO ja partnerid; 

*Eesti-NATO. 

Slogan võib olla joonistatud, meisterdatud, arvutis disainitud vms. Disain peab sisaldama vähemalt ühte slogan- tüüpi lauset (hüüdlauset kas eesti, vene või inglise keeles) ning olema graafiliselt/kunstiliselt kujundatud ning esteetilise välimusega. 

Konkursil saab osaleda 16 – 19 aastane Eesti Vabariigi kodanik. Sündmuse lehele saab oma töö kavandi postitada kuni 12. märts 2020 kell 20.00. Võistlusel osalevad vaid üksikindiviidide kavandid.

Ekspertidest koosnev žürii valib kogunenud töödest 10 parimat, kuulutab need välja 14. märtsil kell 10.00 ning need tööd lähevad rahvahääletusele nii Facebookis sündmuse lehel, kui ka Eesti NATO Ühingu Instagrami lehel. Sündmuse leht on leitav: SIIT.

Kolm enim koondhääli saanud sloganit kuulutatakse välja 29. märtsil 2020 kell 15.00, kui tähistame Eesti NATO-ga liitumise 16 aastapäeva. Auhinnaks on kolme parima töö autorile reis Brüsselisse, NATO peakorterisse. Reis toimub 2020 aasta juulikuus.

Abimaterjale leiad: www.eata.eewww.natonia.ee ja www.nato.int

Projekti toetavad NATO peakorter, Kaitseministeerium ning Haridus- ja Teadusministeerium.

 

Lisainfo:

Birgit Nisu

Projektijuht

birgit.nisu@gmail.com

+372 5334 0759