PRESSITEADE
Eesti NATO Ühing
02.02.2021
Eesti NATO Ühing tähistab täna oma 20. aastapäeva
Täna 20 aastat tagasi, Tartu Rahu aastapäeval 2. veebruaril 2001, loodi Eesti NATO Ühing (EATA). Ühing on NATO katusorganisatsiooni ATA (Atlantic Treaty Association) üks kolmekümne seitsmest liikmest.
Ühingu eesmärgiks on tugevdada kodaniku sidet riigiga, aidates kaasa rahva kaitsetahte kasvatamisele ning seeläbi riigi suveräänsuse tugevdamisele. Eesti NATO Ühing tegutseb selle nimel, et toetada NATOt kui Eesti peamist julgeolekugarantiid ja väärtustada inimeste panust riigikaitsesse. Nüüdseks juba kaks aastakümmet tegutsenud kodanikuühendus liidab endas ligi 300 inimest erinevatelt elualadelt.
NATO Ühingu liige, endine kaitseminister Jüri Luik: “On hea tõdeda, et meie liitlaste väed elavad kaasa igapäevasele Eesti elule ning inimesed võtavad neid loomuliku osana Eesti kaitsejõududest”. NATO Ühingul on selles oma kaalukas roll.
Läbi aegade on Eesti NATO Ühing osutanud erilist tähelepanu noortele ja seeläbi tegelenud Eesti tuleviku kindlustamisega. Ühingu liikmed annavad riigikaitse tunde, korraldavad ajaloo- ja ühiskonnaõpetajate suvekooli, panustavad kübertuvalisusesse ja laiapindsesse riigikaitsesse.
Eesti NATO Ühingu nõukogu esimees Marko Mihkelson: “Minu arvates on väga oluline, et meie noores põlvkonnas tugevneks kaitsetahe. Riigi kaitsevõime aluseks on igaühe valmisolek oma kodumaad kaitsta”, ütles Mihkelson.
Eesti NATO Ühing on üks vähestest kodanikuühendustest, kes on suunanud oma teavituskampaania ka venekeelsele elanikkonnale. Selle tulemusel sai võimalikuks lai ühiskondlik toetus Eesti liitumisel NATOga. Ühingul on valminud nii eestikeelne https://youtu.be/c8D8Pn8oX3g kui ka aastapäeva puhul venekeelsete subtiitritega https://youtu.be/htLUabuEyKE videotund NATO-st ja infosõjast.
Tähtsündmustega Eesti NATO Ühingu ajaloos saate tutvuda EATA20 ajajoonel, mis kajastab nii Eesti NATO Ühingu kui ka NATO arengut: https://youtu.be/WemjNCwk3IQ
Ühing soovib tänada kõiki oma liikmeid, vabatahtlikke ning koostööpartnereid. Nendeks on: kaitseministeerium, välisministeerium, haridus- ja teadusministeerium, NATO peakorter, NATO katusorganisatsioon ATA, Eesti Kaitseliit, Eesti Kaitsevägi, Konrad Adenaueri Fond, Friedrich Eberti Fond ja Carolin Illenzeeri Fond. Samuti Suurbritannia, Saksamaa LV, USA ja Kanada suursaatkonnad Eestis.
Aastapäeva raames oleme teinud intervjuud liikmetega. Igal nädalal avaldame uue Eesti NATO Ühingu liikme loo EATA kodulehel: https://www.eata.ee/eata20/
Intervjuu EATA liikme ja endise kaitseministri Jüri Luigega on leitav siit: https://youtu.be/CT2dQeunxyo
Lisainfo:
Krista Mulenok,
Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees
info@eata.ee
mob. 511 8080
PRESSITEADE
Eesti NATO Ühing
20.12.2020
Infosõja ohtusid tutvustav sotsiaalkampaania jõudis 800 000 vaatajani
Infosõja ohtusid, viise ja põhjusi selgitav sotsiaalkampaania TÕE SÕNA jõudis jõulude eel 800 000 vaatajani. Sotsiaalkampaania sketšides mängisid inforünnakute ohvreid tuntud suunamudijad.
TÕE SÕNA selgitab põhjalikult ja ohtrate näidete abil, milles seisneb 21. sajandi infosõda, milleks ja kuidas seda peetakse ja kui lihtne on kehastuda enesele teadmata infosõduriks. Selleks, et juhatada teismelised kampaania veebileheküljele www.tõesõna.ee, kirjutasid stand-up koomikud Mattias Naan ja Kaarel Nõmmik stsenaariumid, mille järgi lavastatud sketšides mängisid noorte seas tuntud suunamudijad Seidi Voogre ja Roomet Poom. Peatselt filmitakse järgmised sketšid.
Kõigi sketšide ühendavaks jooneks on düstoopiline paramilitaarne maailm, kus vaenulikest inforünnakutest on välja kasvanud täiemõõduline relvastatud konflikt, ent ära loputatud ajudega suunamudijad ei saa jätkuvalt aru, et maailm ei ole enam endine ja jätkavad oma vlogide tootmist.
Ajaloolase David Vseviovi ja Kaitsepolitseiameti büroojuhi Harrys Puusepa miniloengud infosõja erinevatest vaatenurkadest selgitavad arusaadavalt ja eluliste näidetega illustreeritult, miks on põnev vale usutavam kui igav tõde, milline peaks olema Eesti pehme jõud ja miks on kasulikud idioodid ohtlikud.
„Meie kõigi igapäevane heaolu ja turvalisus algab meie peast ja meeltest. Infosõjas on kõige kaitsetum organ meie aju. Millegipärast arvatakse, et eestlased on inforünnakute ja- mõjutuste suhtes oma sovetiaja kogemuse tõttu immuunsed. See ei ole päris õige. 21. sajandil kasutatakse väga osavalt kognitiivseid ja virtuaalrelvi – telesarjad ja- saated, mängufilmid, kirjandus jne -, mille järjepidev kasutamine on pikaajalise ja mõjusa toimega. Seetõttu andsimegi tõele sõna, sest selle sajandi infosõda on äärmiselt salakaval ja loominguline,” räägib TÕE SÕNA looja ja eestvedaja Kadri Paas.
MTÜ Eesti NATO Ühingu ja Sisekaitseakadeemia magistrandi Kadri Paasi koostöös loodud hariduslik kodulehekülg sobib kasutamiseks õppematerjalina koolide meedia- riigikaitse- ning ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse tundides. Ent mõistagi tasuks ka vanematel inimestel sagedamini nuputada, miks midagi öeldakse, kes ütleb ning miks ta just nüüd ja praegu sel teemal sõna võtab.
Lingid:
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCRfSHZF1uzFucbgb1sRB0TA?view_as=subscriber
Instagram: https://www.instagram.com/toe.sona/
Veeb: www.tõesõna.ee
Lisainfo:
Kadri Paas,
+37253 465 277,
MTÜ Eesti NATO Ühing
PRESSITEADE
Eesti NATO Ühing
17.11.2020
Sotsiaalkampaania TÕE SÕNA räägib infosõjast valehäbita
Eesti NATO Ühingus loodud veebilehekülg www.tõesõna.ee kirjeldab interaktiivselt, mis on 21. sajandi infosõda, milleks ja kuidas seda peetakse ja kuidas meist igaühest võib saada infosõdur.
Ajaloolase David Vseviovi ja Kaitsepolitseiameti büroojuhi Harrys Puusepa miniloengutest saab muu hulgas teada, miks on põnev vale usutavam kui igav tõde, kuidas riigid üksteist infoga mõjutavad ja miks ei ole kasulikud idioodid üldsegi rumalad ega kasutud. TÕE SÕNA kodulehekülje artikleid illustreeriva Karl-Erik Talveti kaunid tindijoonistused. Kampaania visuaalse väljanägemise eest hoolitseb loovjuht Joosep Kask.
Kuna teismelised on agarad sotsiaalmeedia kasutajad, siis valmisid kampaania raames ka koomikute Mattias Naani ja Kaarel Nõmmiku stsenaariumite järgi lavastatud sketšid. Nende kaudu tutvustatakse noortele infosõja olemust, põhjusi ja ohte. Sketšide peategelased on teismeliste seas tuntud Eesti suunamudijad.
„Meie kõigi igapäevane heaolu ja turvalisus algab meie peast ja meeltest. Infosõjas on kõige kaitsetum organ meie aju. Millegipärast arvatakse, et eestlased on inforünnakute ja- mõjutuste suhtes oma sovetiaja kogemuse tõttu immuunsed. See ei ole päris õige. 21. sajandil kasutatakse väga osavalt kognitiivseid ja virtuaalrelvi – telesarjad ja- saated, mängufilmid, kirjandus jne -, mille järjepidev kasutamine on pikaajalise ja mõjusa toimega. Seetõttu andsimegi tõele sõna, sest selle sajandi infosõda on äärmiselt salakaval ja loominguline. Meist igaühest võib pahatahtliku manipulaatori käes saada abitu marionett,” räägib TÕE SÕNA looja ja eestvedaja, Eesti NATO Ühingu sotsiaalmeedia projektijuht Kadri Paas.
Uuri rohkem:
Kodulehekülg: www.tõesõna.ee
FB: https://www.facebook.com/toesona/
Instagram: @toe.sona
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCRfSHZF1uzFucbgb1sRB0TA?view_as=subscriber
Lisainfo:
Kadri Paas,
+37253 465277,
TÕE SÕNA looja ja eestvedaja,
Eesti NATO Ühingu sotsiaalmeedia projektijuht
PRESSITEADE
Eesti NATO Ühing
10.09.2020
NATO avaliku diplomaatia programmijuht: NATO ja EL jagavad reaalajas infot küberrünnakute kohta
10. septembril kell 09.30 algab Tallinnas Park Inn by Radisson Meriton hotellis (Toompuiestee 27) Eesti NATO Ühingu korraldusel kaheksas NATO-Euroopa Liidu Ümarlaud. Sellele järgneb kahepäevane Põhja-Atlandi Nõukogu (NAC) töö simulatsioon Saka mõisas Ida-Virumaal ja ettekandekoosolek Narva Muuseumis teemal „Kuidas saavutada konsensust alliansis?“.
Tegemist on rahvusvahelise konverentsiga, mille eesmärk on suurendada noorte inimeste teadmisi rahvusvahelise julgeolekupoliitika valdkonnas.
Sel aastal on konverentsi fookuses kollektiivkaitse ja küberturvalisus pandeemia olukorras, tuleviku sõjapidamise ja Arktika geopoliitika teemad. Arutelu all on globaalne julgeolek ajal, mil NATO väljakutsed pole otseselt seotud sõjaliste konfliktidega, kuid nõuavad siiski Alliansi sekkumist. Samuti NATO ja Euroopa Liidu koostöö küberkaitses ja selle mõju meie igapäevasele tegevusele.
Uue teemana julgeoleku vallas on esile kerkinud riikide huvid Arktikas, millest on saamas 21. sajandi geopoliitiliste vaidluste keskpunkt. Mainitud teemadel debateerivad mõjukad, rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid Eestist, Norrast, Saksamaalt ja Belgiast.
NATO Avaliku diplomaatia osakonna programmijuht Eric Povel: „ NATO ja Euroopa Liit jagavad ühist julgeolekuruumi. Töötame koos hübriidohtude tõrjumisel, mereseaduste raames ja jagame reaalajas informatsiooni küberrünnakute kohta“. Povel lisas, et Tallinna konverents tõestab veelkord, kui oluline on meile NATO ja Euroopa Liidu koostöö.
Ürituse avapäeval Tallinnas osaleb ligi 90 tudengit, Eestis paiknevate suursaatkondade esindajad ja eksperdid kokku kahekümnest riigist. Ida-Virumaa seminaridest võtab osa tudengeid 12 riigist, lisaks veel veebi vahendusel noori viieteistkümnelt maalt.
NATO-Euroopa Liidu Ümarlaua korraldaja on Eesti NATO Ühing koostöös NATO peakorteri, Friedrich Eberti Fondi, Eesti kaitseministeeriumi ja välisministeeriumiga.
Täpsem info ja registreerimine: info@eata.ee
Lisatud on ürituse ajakava ja esinejad.
Day 1 – September 10
9.00-9.30 Registration and morning coffee
9.30-10.00 Welcoming remarks
Krista Mulenok, Secretary General, Estonian Atlantic Treaty Association, Vice-President, Atlantic Treaty Association
Peer Krumrey, Director of Friedrich Ebert Stiftung Baltic States (video greeting)
Eric Povel, Programme Officer, NATO Public Diplomacy Division (video greeting)
Joonas Mengel, Game designer of NATONIA, Estonia
10.00-10.30 Opening speeches
Martin Hurt, Research Fellow, International Centre for Defence and Security
Marge Mardisalu-Kahar, Head of Security Policy and Transatlantic Relations Office of the Estonian Ministry of Foreign Affairs
10.30-12.00 I. Panel discussion: „Future of global security in the light of pandemics – how can the Alliance combat threats that are not combat related?“
In the last year, NATO and EU has faced many challenges that are as threatening as war, but can not be dealt with through conventional means. In this panel, we are looking at the lessons learnt regarding the global pandemics and how to deal with it better in the future.
Oudekki Loone, Head of Estonian delegation to NATO Parliamentary Assembly (via Zoom)
Manuel Matos dos Santos, President, YATA Portugal, Secretary General, YATA International (via Zoom)
Marianne Mikko, Estonian politician and former Member of the European Parliament of Estonia for the Social Democratic Party
Moderator: Martin Hurt, Research Fellow, International Centre for Defence and Security
12.00-12.30 Coffee break
12.30-14.00 II. Panel discussion: „What is the future of EU-NATO cyber defense and how will it affect our daily lives?“
The second panel will tackle the important topic of cyber defense and the cooperation between private, public and international organisations, companies and institutions. We will be hearing about the current situation and how the future of 5G and technologies will influence cyber defense and it’s importance to NATO, EU and to a regular citizen’s daily life.
Sami Seppänen, CEO at Elisa Eesti AS
Heli Tiirmaa-Klaar, Ambassador at Large for Cyber Security, Estonian Ministry of Foreign Affairs
Col Jaak Tarien, Director of the NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence
Raul Rikk, Estonian Ministry of Economic Affairs and Communications, National Cyber Security Policy Director
Moderator: Andrus Padar, Chief of Estonian Defence League’s Cyber Unit
14.00-15.00 Lunch
15.00-16.15 III. Panel discussion: „How is the Arctic going to be the most contested geopolitical area in the 21st century?“
Activities around the Arctic have been developing for many decades, but now it is becoming clear that the race for resources, claim to exclusive economic zones and the potential to create a new trading route between Asia and Europe, is going to have an immense impact on NATO, EU, Russia, China et al. The discussion will get heated during this panel, mainly because the competition for resources is also weighed against the environmental impact.
Dr. Robin Allers, Centre for Security Policy, Senior Fellow (Via Zoom)
Dr. Paal Sigurd Hilde, Associate Professor at the Norwegian Department of Defense Studie, Center for Norwegian and European Security (Via Zoom)
Moderator: Anu Eslas, Councillor of International Energy Cooperation at Estonian Ministry of Economic Affairs and Communications
16.30 Departures to Saka Manor
19.30 Dinner at Saka Manor
Day 2 – September 11
09.00 Departure to Narva
10.00 Arrival to Museum of Narva
10.00-10.15 Coffee break
10.15-12.00 Presentation: „How to make consensus happen in the Alliance?“ (via Zoom)
Capt. John G.L. Jacobs, Director of the Atlantic Forum, the Royal Netherlands Army HQ
12.00 Departure to Saka (NAC Simulation introduction, via Zoom)
Capt. John G.L. Jacobs, Director of the Atlantic Forum, the Royal Netherlands Army HQ
Wessel Toonen, Communication and Logistics Officer, The Clingendael Institut
13.00-14.00 Lunch at Saka
14.00-15.45 Work in Groups
15.45-16.15 Coffee break
16.15-18.00 Work in Groups
19.00-21.00 Dinner
21.00 Social activities
Day 3 – September 12
08.30-11.00 Work in Groups
Finalising Conclusions and Preparing for Council Meeting
11.00-11.30 Coffee break
11.30-13.00 North Atlantic Council Meeting
13.00-14.00 Lunch
14.00-14.45 Conclusions
15.00 Departure to Tallinn
17.00 Arrival to Tallinn