Küberkaitse

 

Võttes arvesse kasvavat sõltuvust tehnoloogiast ja internetist, arendavad alliansi liikmed igapäevaselt oma süsteemi, et vastu astuda suureulatuslikele küberkaitse ohtudele, mis on suunatud NATO võrgustikule. Kasvav küberrünnakute keerukus ja oht muudab alliansi liitlaste side- ning infosüsteemide (CIS) kaitse tähtsaimaks tööülesandeks.

 

  • Küberkaitse on osa NATO kollektiivkaitse põhiülesannetest. Esimene küberkaitse eeskiri kinnitati 2008. jaanuaril pärast Eesti vastu toimunud küberrünnakuid.
  • NATO on vastutav oma enda sidevõrgustiku kaitse üle.
  • Riigid vastutavad ja jäävad vastutama enda sidevõrgustiku turvalisuse üle, mis peavad olema kooskõlas nii NATO kui ka teiste liikmesriikidega.
  • Liitlased on pühendunud informatsiooni liikumisele ning vastastikkuse toetuse arendamisele küberrünnakute ennetamiseks, leevendamiseks ning taastamiseks.
  • NATO süvendab oma koostööd tööstusega.
  • NATO arendab oma küberkaitse võimekust läbi hariduse, treenituse ja harjutuste.

 

NATO küberkaitsekeskus (www.ccdcoe.org

 

Kooperatiivse küberkaitse keskuse asub Tallinnas, Eestis, mille ülesandeks on NATO küberkaitse standardite ning võimete arendamine ning ekspertnõu pakkumine küberkaitse alal. Kompetentsikeskuse eesmärgiks on uute küberkaitsemeetodite, kontseptsioonide ja tehniliste lahenduste väljatöötamine. Samuti on NATO kompetentsikeskuse funktsiooniks küberkaitsealaste analüüside koostamine, õppe- ja teavitusmaterjalide loomine ning väljaõppe korraldamine.

 

Kooperatiivse küberkaitse keskuse asutamise ettepaneku tegi Eesti juba 2004. aastal ning eeskätt oli selline algatus seotud Eesti seniste saavutustega IT- ja infoühiskonna arendamisel. NATO kompetentsikeskuse käivitamine võimaldab Eestil kaasata oma kogemusi ja eksperte NATO projektidesse ning tegevusse. Kõrvuti vahetult NATO vajadustele suunatud projektidega on kompetentsikeskusel võimalik arvestada ka erinevate liikmesriikide huve ja vajadusi.