11.06.2020 – Veebiarutelu “NATO in a Post-COVID World”

11/06/2020
1:00 e.l. - 2:00 e.l.


Eesti NATO Ühing koostöös NATO avaliku diplomaatia osakonnaga korraldas 11. juunil avaliku veebiarutelu “NATO viiruse järgsel ajastul”. Vestlusringis osalesid Eesti suursaadik NATO juures Küllike Sillaste-Elling, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov ja NATO operatsioonide osakonna direktor Burcu San. Arutelu juhtis Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Martin Hurt. 

 

Burcu San mainis, et COVID oli süsteemne šokk, kuid tõstis esile, et NATO on kohanenud hästi. Tema sõnul kinnitas COVID-19 NATO olulisust ja liitlaste vahelist solidaarsust kollektiivses kaitses. Ta lisas, et pandeemia on näidanud relvajõudude väärtust. Need pole seisnud jõude, vaid vedanud haiglatele varustust.

 

“Põhiliseks lahinguväljaks on saanud inforuum. Oleme näinud palju desinformatsiooni, manipulatsiooni ja propagandat viiruse päritolu ja valeuudiseid NATO lahingugruppide kohta,” nentis San. “Peame säilitama valvsuse ja keskenduma NATO põhilisele ülesandele – kaitsele. Kindlasti jätkame operatsioone Kosovos, Afganistanis ja Iraagis,” lisas San.

 

Eesti suursaadik NATO juures Küllike Sillaste-Elling ütles, et kriis tabas kõiki ootamatult, aga NATO reageeris kiiresti. Turvalisus on kõige olulisem: tervisekriis ei tohi muutuda turvalisuse kriisiks. Suursaadiku sõnul toetas NATO tervishoidu transportides meditsiinitarbeid. Ta tõstis esile, et Eesti aitas Itaaliat ja Hispaaniat maskidega.

“NATO on kohanenud erinevate ohtudega. Desinformatsioon on olnud üks põhilisi valdkondi. Kogu pandeemia jooksul oleme näinud desinformatsiooni, propagandat ja vaenulike narratiivide kasutamist,” lisas Sillaste-Elling.

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov rõhutas, et NATO ei eksisteeriks USA-ta. “Näeme, et Ameerika Ühendriikide huvid on pöördunud Euroopast Aasiasse. Ameerika Ühendriigid on võimelised end ise varustama nafta ja gaasiga. Kolmandaks teguriks on Donald Trumpi omapärane presidentuur ja selle tähendus NATO-le. Ameerika Ühendriigid püüavad samaaegselt hallata Venemaa tagasitõmbumist ja Hiina esiletõusmist. Elame maailmas, kus Euroopa vajab Ameerika Ühendriike, sest ei suuda Vene sõjalise võimsusega ise toime tulla. Samal ajal vajavad Ameerika Ühendriigid Euroopat, et saada Hiinaga poliitiliselt hakkama,” märkis Sakkov.

 

Mida saaks NATO teha olukorras, kus USA ei pea Euroopat enam  oluliseks? Sakkov pakkus välja, et jätkuvalt peaksid alliansi riigid üritama tõsta oma kaitsekulutused 2%-ni SKT-st, kindlustama oma tagahoovi turvalisuse, arendama oma diplomaatia, informatsiooni, sõjalise- ja majanduslikku strateegiat silmas pidades jõuliselt kerkivat Hiinat ja tegelema Vaikse ookeani piirkonna riikidega.