Terras: täna peaksime mälestama kõiki Eesti eest langenuid

Kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terras, kes täna, Vabadussõja relvarahu 92. aastapäeval, paneb koos Kaitseliidu ülemaga pärja Vabadussõja võidusambale, ütles, et tänasel päeval peaksime mälestama kõiki Eesti eest võideldes langenud sõdureid.

242477_02Kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terras, kes täna, Vabadussõja relvarahu 92. aastapäeval, paneb koos Kaitseliidu ülemaga pärja Vabadussõja võidusambale, ütles, et tänasel päeval peaksime mälestama kõiki Eesti eest võideldes langenud sõdureid.

1920. aasta 3. jaanuaril kell 10.30 hakkas kehtima Eesti ja Nõukogude Venemaa vaheline vaherahu, mis tähistas sõjategevuse lõppemist ning Eesti täielikku võitu Vabadussõjas. 28. novembrist 1918 kuni 3. jaanuarini 1920 kestnud Vabadussõjas kaotas Eesti langenutena hinnanguliselt 3600–4000 ja haavatutena umbes 14 000 inimest.

“Ma arvan, et relvarahu on tähtis sõduritele. Relvarahu on tähtis igas sõjas võidelnutele. Ma arvan, et tänasel päeval ei pea mälestama ainult neid, kes Vabadussõjas langesid, hukkusid või surid haavadesse, vaid ka kõiki Eesti riigi nimel erinevatel ajaperioodidel võidelnud ja hukkunud sõdureid – see on oluline,” rääkis Riho Terras intervjuus ETV saatele “Terevisioon”.

Kaitseväe juhataja arvates on Eesti kaitsetahe ka praegu üsna suur ning kasvab aastatega.

“Ja mis muud meil üle jääb?! Kõik on usu ja tahte küsimus. Kui me tahame, et meie riik säiliks, siis meil peab olema kaitsetahet ja peab olema valmidust seda riiki kaita. Ei ole põhjust arvata, et see riik iseenesest püsiks, ilma et kõik inimesed riigis sellele ei panustaks.”

Terrase sõnul ei ole Eesti kunagi olnud turvalisemas olukorras kui praegu, ja riigikaitsele mõeldakse seda vähem, mida paremini riigil läheb. Kuid seda rohkem tuleb sellistel päevadel, nagu täna, meenutada, et kõik see ei ole tulnud iseenesest, ja 50 aastat okupatsiooni tõestab seda, et iseseisev Eesti riik ei ole iseenesestmõistetav.

“Miks me arvame, et tänases keerulises majandusmaailmas turvalisus kuidagi tõusnud on?! Ma arvan, et mitte. Kõik, mis toimub araabia piirkonnas, on näide sellest, et ühel päevaga võivad tekkida suured kriisid siin Euroopa külje all. Nii et rahu maailmas ei ole olemas praegu.”

Kaitseväe üksused ja Kaitseliidu malevad asetavad pärjad Vabadussõja mälestussammastele üle terve Eesti. Samuti tähistatakse relvarahu aastapäeva kell 10.30 vaikuseminutiga raadioprogrammides ning laevaviledega sadamates.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling