Andres Kuusk: missioon Afganistanis jätkub pikka aega

Missioon jätkub Afganistanis ilmselgelt pikka aega ühes või teises vormis, sest Afganistani armee ülesehitamine on väga pikk ja keeruline protsess, nentis rahvusringhäälingu ajakirjanik Andres Kuusk.

236921_02Missioon jätkub Afganistanis ilmselgelt pikka aega ühes või teises vormis, sest Afganistani armee ülesehitamine on väga pikk ja keeruline protsess, nentis rahvusringhäälingu ajakirjanik Andres Kuusk, kes eile naasis enda teiselt sõidult Afganistani.

“Ühest küljest statistilise poole pealt võib alati leida mingisuguseid märke, kus nagu võib öelda, et elu on läinud paremaks, koolis käivaid lapsi on rohkem, võib-olla linnades on meditsiiniabi rohkem kättesaadavaks muutunud. Aga samas on jälle vastukäivaid näiteid, kus Talibani tegevus on laienenud regioonidesse, kus ta võib-olla viis aastat tagasi ei olnud üldse tegev. Ka Eesti poisi hukkumine näitab ikkagi, et jutud Talibani võitmisest või Talibani alistamisest on pehmelt öeldes naiivsed,” rääkis Andres Kuusk Vikerraadio saates “Uudis+”.

Ajakirjaniku sõnul räägitakse pigem sellest, kuidas Talibaniga läbi rääkida ja teda kaasata, mis  koos jõu kasutamisega võib ehk mingisuguse tulemuse andma. Ta ütles, et kuigi Afganistani võrdlemist Iraagiga eriti ei armastata, võib öelda, et just samaaegselt vägede arvu suurendamisega kohalike pealikutega läbirääkimiste pidamine ja n-ö raha rahu vastu vahetamine oli strateegia, mis Iraagis võidu tõi.

Kuusk nentis, et pärast seda, kui USA presidendi Barack Obama 2009. aastal antud korraldus suurendada vägesid veidi enam kui 30 000 mehe võrra täideti, on konventsionaalse sõja statistilised näitajad vähenenud. Seda kinnitasid tema sõnul ka Afganistanis viibivad eestlased.

“Taliban on sellisel pealiskaudsel vaatamisel pisut nõrgem, ta on killustunum. Nad tegutsevad väikestes gruppides, nad ei ürita otsida otsest relvakontakti, pigem üritatakse segada vett, panna isevalmistatud lõhkekehasid. Aga öelda üheselt, et see on nüüd selle taktika tulemus, et USA ja koalitsiooniväed suurendasid jõude Afganistanis, on väga keeruline, sest teisest küljest on ka vaidlus sellel teemal, et võib-olla Taliban lihtsalt on tõmmanud tagasi, regrupeerunud, muutnud taktikat ja nad ootavad lihtsalt 2014. aastat, kus siis väidetavalt peaksid väed välja minema.”

Väed aga 2014. aastal Afganistanist Kuuse sõnul ilmselt välja ei lähe, sest see oleks vastutustundetu ja jätaks maha täieliku võimuvaakumi.

Kuusk ütles, et muidugi on ka edulugusid, kuid kõige tabavam oli Afganistani presidendi Hamid Karzai hinnang olukorrale riigis kümme aastat pärast sõja algust, et peamises ehk julgeoleku tagamises on nii ISAF/NATO kui ka Karzai enda valitsus ebaõnnestunud.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling