Valgevene juht lubab vabastada kõik poliitvangid

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka lubab vabastada veel selle kuu jooksul kõik poliitvangid, oodates vastutasuks Euroopa Liidult majandusabi.

233768_02Valgevene president Aljaksandr Lukašenka lubab vabastada veel selle kuu jooksul kõik poliitvangid, oodates vastutasuks Euroopa Liidult majandusabi.

Viimased päevad ja nädalad on Valgevenes toonud rõõmusõnumi vähemalt 13 inimesele, kes eelmise aasta detsembris pärast valimisi kinni võeti. Sageli täiesti ootamatult on valvur nad koos asjadega kongist välja käsutanud ja vanglaväravast vabadusse saatnud, vahendasid ERRi raadiouudised.

Presidendi amnestia laieneb ametlikult neile, kes oma süüd tunnistavad ja kahetsevad, kuid tegelikult lastakse vabaks ka neid, kes sellest keelduvad.

Lukašenka lubas poolsalajasel kohtumisel Bulgaaria välisministri Nikolai Mladenoviga, et vabastab ka allesjäänud 20 poliitvangi, nende seas ka viieks aastaks trellide taha mõistetud endise presidendikandidaadi Andrei Sannikovi ja seda juba oktoobriks. Vastutasuks aga ootab ta Euroopa Liidult normaalsete suhete taastamist.

Põhjusi, miks on muutunud detsembris välisvaatlejate silme all valimisi võltsinud ja hiljem protestijaid vangistanud Lukašenka suhtumine, pole vaja kaugelt otsida. Riiki lämmatab üliterav majanduskriis. Kuu keskel peaks keskpank laskma täielikult vabaks Valgevene rubla kursi, mis tähendab ilmselt kohe umbes paarikümne protsendilist kukkumist, et jõuda praeguse musta turu tasemeni. Valgevenel on oma igapäevaste kohustuste täitmiseks kohe vaja miljardeid dollareid.

Eelmisel kuul nõustus Minsk astuma sammu, millest oli siiani kogu jõust hoidunud, ehk müüma Gazpromile oma riiki läbivad gaasitorud. Ent rahvusvahelistelt organisatsioonidelt nagu IMF pole riigil loota mitte midagi senikaua, kuni Lukašenka hoiab kinni poliitvange.

Sel nädalavahetusel mitteametlikult kohtunud Euroopa Liidu välisministrid tervitasid Lukašenka algatust väga ettevaatlikult, sest pole selge, kas ta oma lubadust täidab ja samuti ei taha keegi jätta muljet nagu oleks tegemist pantvangide väljaostmisega. Kui Lukašenka siiski kõik vangid lahti laseb, siis võidakse temaga hakata vähemalt läbi rääkima.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling