USA keskväejuhatuse ülem tõstis esile Eesti kaitseväelaste teenistust Afganistanis

Täna kaitseväe juhatajaga kohtunud Ameerika Ühendriikide keskväejuhatuse ülem kindral James Mattis tunnustas Eesti kaitseväelaste teenistust Afganistanis ja tundis huvi Eesti panuse vastu sõjalistesse operatsioonidesse.

3515_pic1Täna kaitseväe juhatajaga kohtunud Ameerika Ühendriikide keskväejuhatuse ülem kindral James Mattis tunnustas Eesti kaitseväelaste teenistust Afganistanis ja tundis huvi Eesti panuse vastu sõjalistesse operatsioonidesse.

Kaitseväe juhataja kindral Ants Laaneots andis kindral Mattis’ele ülevaate Eesti kaitsejõudude arenguplaanidest, hetkeseisust ning panusest rahvusvahelistesse sõjalistesse operatsioonidesse. Kindral Mattis tundis eriti huvi Eesti osaluse vastu NATO operatsioonil Afganistanis.

„Äsja Afganistanist naasnud Ameerika Ühendriikide keskväejuhatuse ülem märkis, et Eesti isevalmistatud lõhkeseadeldiste demineerimismeeskond on teinud väga head tööd ning seda võib pidada NATO rahvusvaheliste julgeolekutagamisjõudude üheks paremaks demineerimismeeskonnaks,“ ütles kaitseväe juhataja kindral Ants Laaneots. „Meie demineerimismeeskond on viimase kuuga leidnud ja kahjutuks teinud ligi sada isevalmistatud lõhkeseadeldist.“

Eestis kahepäevasel visiidil viibinud kindral Mattis kohtus peaminister Andrus Ansipi, kaitseminister Mart Laari ja kaitseväe juhataja kindral Ants Laaneotsaga ning osales Tallinnas sel nädalal toimuva kaitsepoliitika konverentsi ABCD (Annual Baltic Conference on Defence) raames seminaril, kus käsitleti käimasolevat Afganistani operatsiooni, NATO tulevikku ja küberkaitsega seotud küsimusi.

Kohtumisel peaminister Ansipiga tõstis kindral Mattis tõstis esile Eesti kaitseväelaste head ettevalmistust ja eeskujulikku teenistust välisoperatsioonidel ning kinnitas oma riigi jätkuvat toetust Eesti riigikaitse arendamisele ja ühisele koostööle. Kindral sedastas, et relvavendlus ja teineteise mõistmine on väärtused kogu eluks.

Ameerika Ühendriikide keskväejuhatuse ülem kindral James Mattis külastas Eestit teist korda. 2008. aasta juunis käis ta siin NATO arendusväejuhatuse ülemana.

Ameerika Ühendriikide keskväejuhatuse pädevusse kuuluvad sõjalised operatsioonid Lähis-Idas, Põhja-Aafrikas ja Kesk-Aasias, kaasaarvatud Afganistanis ja Iraagis.

Allikas: Eesti Kaitsevägi