Venemaa laiendab Afganistani varustamiseks teekonda

NATO ja Venemaa plaanivad Afganistani varustamissõlme märkimisväärselt laiendada, et võimaldada alliansil sõjavarustust tagasi Euroopasse toimetada, väitsid ametnikud ja diplomaadid teisipäeval. Venemaa naaberriikide valitsused Kesk-Aasias peavad siiski veel need uued kokkulepped jõustama, ütlesid ametnikud ja diplomaadid, nõudes anonüümsust, kuna neil ei ole lubatud avalikult rääkida.

kyrgyzNATO ja Venemaa plaanivad Afganistani varustamissõlme märkimisväärselt laiendada, et võimaldada alliansil sõjavarustust tagasi Euroopasse toimetada, väitsid ametnikud ja diplomaadid teisipäeval.

Venemaa naaberriikide valitsused Kesk-Aasias peavad siiski veel need uued kokkulepped jõustama, ütlesid ametnikud ja diplomaadid, nõudes anonüümsust, kuna neil ei ole lubatud avalikult rääkida.

Praegused kokkulepped võimaldavad vaid ühesuunalist mittesurmavate saadetiste transporti.

„Me jätkame selles suunas töötamist lootusega, et transport tagasisuunal hakkab tööle nii pea kui võimalik,” ütles Carmen Romero, NATO esindaja.

Kooskõlastamine võimaldaks USA-l ja teistel NATO liikmesriikidel turvaliselt vägesid ja varustust välja tõmmata sisemaal asuvast Afganistanist, valmistudes ette alliansi selle aasta lõpus toimuvaks tagasitõmbumise protsessi alguseks.

See on ka märk kindlakursilisest suhete parandamisest kunagiste Külma sõja rivaalide vahel, hoolimata jätkuvatest erimeelsustest Gruusia ja Liibüa teemadel. Venemaa on hilisematel aastatel hakanud rohkem huvituma Afganistani missiooni edukusest, kartes, et NATO sealne lüüasaamine võib destabiliseerida Kesk-Aasiat ning ohustada seeläbi Venemaa julgeolekut.

NATO on juba märkimisväärselt suurendanud transiitteekondade kasutamist läbi Venemaa ja Kesk-Aasia riikide alternatiivina tema peamisele, varitsusohtlikule logistikaliinile läbi Pakistani.

USA ja tema liitlased lootsid peaaegu läbi terve sõja Pakistani marsuudile ja alles kaks aastat tagasi kanti sealt kaudu 90% koguvarustusest. Nüüd aga korraldab  140 000-liikmeline rahvusvaheline relvajõud 40% enda logistikast läbi nn põhjapoolsete kommunikatsiooniliinide läbi Venemaa, Usbekistani ja Kasahstani.

Ametnikud loodavad, et järgmise aasta alguseks liigub kaks kolmandikku Afganistani varustusest läbi põhjapoolse marsuudi.  Loodetakse, et ka surmava varustuse – relvade ja laskemoona- vedamise piirangud leevenevad lõpuks.

Ühtlasi toestab ka võimekus transportida suuri laadungeid läbi Venemaa ja Kesk-Aasia Washingtoni positsiooni suhetes Pakistaniga. USA sidemed Islamabadiga tegid pöörde peale USA eriüksuse operatsiooni maikuus, mille käigus tapeti Osama bin Laden Pakistani sõjaväe linnas.

On veel kaks võimalikku teekonda Afganistani, need on läbi Iraani ja Hiina.

Siiski ei saa allianss poliitiliste vaidluste tõttu Teherani tuumaprogrammi üle kasutada teed läbi Chahar Bahar Iraani sadama. Hiina mudane tee läbi Wakhani koridori kulgeb jällegi läbi maailma ühest mägiseimast piirkonnast ning on enamuse aastast lume tõttu blokeeritud.

Allikas: The Moscow Times