Laar: Eesti oma üksuste arvu Afganistanis esialgu ei vähenda

Kuigi mitmed riigid eesotsas USAga on asunud oma üksuste arvu Afganistanis vähendama, siis kaitseminister Mart Laari kinnitusel Eesti seda teha ei saa, sest meeste arvu vähendamine seaks ohtu sinnajääjate turvalisuse.

230892_02Kuigi mitmed riigid eesotsas USAga on asunud oma üksuste arvu Afganistanis vähendama, siis kaitseminister Mart Laari kinnitusel Eesti seda teha ei saa, sest meeste arvu vähendamine seaks ohtu sinnajääjate turvalisuse.

Kaitseminister saabus mõned päevad tagasi visiidilt Afganistani. Laari sõnul nägi ta oma silmaga, et Talebani vastu võitlemisel on tõesti reaalset edu saavutatud, seega on mõne riigi otsus vägesid vähendada igati põhjendatud, vahendasid ERRi raadiouudised.

“Võib juba ette ütelda, et samasuguseid avaldusi tuleb ilmselt veel. Teisalt kui me vaatame nüüd kõike seda, mis toimub, siis ei tähenda üksuste vähendamine seda, et välja tõmmatakse n-ö päris võitlevad üksuseid, vaid ühelt poolt tõmmatakse välja lisa, tehnilist ja abistavat kontingenti,” rääkis Laar.

Sügisel peab riigikogu Afganistani-missiooni mandaati pikendama, kuid praeguse seisuga Laari sõnul Eesti kaitseväelaste arv seal ei muutu. “Meil ei ole mõtet hakata sellist poliitikat mängima, ehk oma üksust lõhkuma ja Eesti kaitseväelaste elu sellega ohtu panema,” sõnas minister.

Ka riigikogu keskfraktsiooni liikme, riigikaitsekomisjoni aseesimehe Aivar Riisalu hinnangul ei saa Eesti üksusi välja tuua osaliselt, sest siis kannatab sinnajääjate turvalisus. “Me saame kas ära tulla korraga või siis oleme seal mõnda aega. Küsimus ongi selles, et kui kaua,” märkis ta.

Riisalu sõnul keskfraktsioon kindlasti arutab mandaadi pikendamist, kuid ta rõhutas, et käituma peab tasakaalukalt.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling