Eesti toetab julgeolekuvastutuse üleandmist Afganistanile endale

Välisminister Urmas Paet ütles Berliinis Afganistani missioonil osalevate riikide kohtumisel, et julgeolekuvastutuse üleandmine Afganistanile 2014. aasta lõpuks saab toimuda eeldusel, et kõik riigid täidavad oma lubadused Afganistani arengusse panustamisel.

paet-200pxVälisminister Urmas Paet ütles Berliinis Afganistani missioonil osalevate riikide kohtumisel, et julgeolekuvastutuse üleandmine Afganistanile 2014. aasta lõpuks saab toimuda eeldusel, et kõik riigid täidavad oma lubadused Afganistani arengusse panustamisel.

Paeti sõnul on otsus lisada Helmandi provintsi pealinn Lashkar Gah ühena esimestest Afganistanile julgeolekuvastutuse üleandmise piirkondadest tunnistus sellest, et ka väga keerulises julgeolekusituatsioonis on edasiminekud võimalikud. „Eesti, Briti ja Taani vägede tegevus Helmandis ja Lashkar Gahs on olnud selle tunnistuseks,“ lisas ta.

Välisminister märkis, et Mazar-e-Sharifis – kus samuti esimeses järgus julgeolekuvastutuse üleandmine aset leiab – toimunud rünnak ÜRO esinduse vastu näitab, kui keeruline on eesseisev tee. „See instident tõestab, et üleminekuprotsess on tingimuslik,“ ütles ta.

Paeti sõnul on julgeolekuvastutuse üleandmisel oluline säilitada solidaarsus. „ISAFi missioon on tähendanud pikaaegselt ühise eesmärgi nimel tegutsemist ja see peab ka jätkuma. Otsese panustamise lõpetanud riigid peaksid leidma uue väljundi näiteks väljaõppe läbiviimises või panustama muul moel,“ ütles ta. Paet rõhutas, et väga oluline on ka tugevdada Afganistani enda rahvuslikke julgeolekujõude.

Paeti sõnul jätkab Eesti sõjalise panustamisega Helmandi provintsis senisel tasemel ja piiranguteta seni, kuni see on vajalik. „Lisaks olemasolevale 160 kaitseväelasele lähetatakse aprillis neljaks kuuks sinna viieliikmeline kirurgide rühm,“ sõnas Paet. Välisminister lisas, et Eesti panustab Afganistani politsei väljaõppesse kaheksa politseiinstruktoriga. „Ka järgnevatel aastatel on Afganistan Eesti arengukoostöö prioriteet. 2011. aastal on plaanitav toetus Afganistanile üle 400 000 euro,“ lisas ta.

Allikas: Välisministeerium