Olukord Liibüas ei näita rahunemise märke

Olukord Liibüas ei näita rahunemise märke ning paljude riikide välisministrid ning poliitilised liidrid kogunevad Šveitsi Genfi, et otsida lahendust humanitaarkriisi lahendamist kaosesse vajunud riigis.

224792_02 LiibuaOlukord Liibüas ei näita rahunemise märke ning paljude riikide välisministrid ning poliitilised liidrid kogunevad Šveitsi Genfi, et otsida lahendust humanitaarkriisi lahendamist kaosesse vajunud riigis.

Ajal kui Liibüa idaosa on juba ülestõusnute kontrolli all ning Muammar Gaddafi kukutamiseks üle kogu riigi laienenud vägivaldsed rahutused on jõudnud pealinna Tripoli külje alla, ähvardab liibüalasi üha enam nappus toidust, ravimeist ja kütusest, vahendasid ERR-i teleuudised Maailma Toiduprogrammi teadet, mis tugines riigist pagenute ütlustele.

Liibüa impordib suurema osa riigis vajaminevast teraviljast, ent eelmisel nädalal tekkis vilja transportimisel tõsiseid raskusi, sest paljud sadamad on suletud.

Samas kuigi põgenike väitel on olukord toidukaupade kättesaadavuse osas päris hull, väidavad mitmed Tripoli poemanikud vastupidist. “Minu poes on olemas enamik vajaminevatest toidukaupadest, nagu näiteks tomatid, toiduõli, piim ja suhkur,” kõneles poeomanik Tripolist Sadiq Ali. “Kõigil kaupmeestel on kaubad olemas,” kinnitas ta.

Tripoli on üha enam sattumas Gaddafi vastaste piiramisrõngasse. Mässuliste teatel on nad moodustanud oma liikumise poliitiliseks esinduseks rahvusliku nõukogu.

Ligi kaks nädalat kestnud rahutustes on inimõigusorganisatsioonide sõnul hukkunud vähemalt tuhat inimest.

ÜRO hinnangul on Liibüast vägivallalaine hirmus viimase nädala jooksul põgenenud umbes sada tuhat inimest.

ÜRO inimõiguste nõukogu on kogunemas Genfi, et leida lahendusi olukorrale Liibüas, mida ähvardab tõsine humanitaarkriis.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling