Eesti jääb NATO-ga Liibüa osas solidaarseks, sõjast veel ei räägita

Ühendriikide laevastik suundub Liibüa lähistele ning võimalikule sõjalisele sekkumisele kriisi lahendamiseks on viitanud ka mitmed teised NATO riigid. ÜRO-s Liibüa vastaseid sanktsioone toetanud Eesti jääb edasiste arengute osas pigem äraootavale seisukohale.

177943Välisministeeriumist teatati, et Eesti mõistab hukka vägivalla Liibüas ning teeb koostööd oma partneritega rahvusvahelistes organisatsioonides, sealhulgas ÜROs ja NATOs, selle nimel, et vägivalla kasutamine Liibüas lõppeks.

Eesti toetas ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni kiiret vastuvõtmist sanktsioonide rakendamiseks Liibüa juhtide suhtes, kes on vastutavad meeleavaldajate tapmise ja nendevastase vägivalla eest.

ÜRO 192 liikmesriiki otsustasid ühehäälselt Gaddafi režiimi välja heita organisatsiooni inimõiguste nõukogust.

Välisministeeriumi andmetel jälgib NATO olukorda Liibüas tähelepanelikult, kuid hetkel on põhiline raamistik Liibüa olukorra lahendamiseks ÜRO.

„Eesti peab väga oluliseks NATO riikide solidaarsust, kuid küsimustele, kas Eesti oleks valmis sõjaväge Liibüasse saatma, ei ole võimalik vastata, sest see on hetkel liiga teoreetiline,” ütles välisministeeriumi pressiesindaja Minna-Liina Lind.

Kaks Ühendriikide sõjalaeva läbisid täna Suessi kanali ning võtsid suuna Liibüa ranniku lähisetele, vahendas Reuters.

Dessantlaev USS Kearsarge, mis võib pardale võtta kuni 2000 merejalaväelast ja USS Ponce jõuavad täna Vahemerele.

Ühendriikide hävitaja USS Barry läbis Suessi kanali juba esmaspäeval. Punasel merel viibib ka lennukikandja USS Enterprise.

Lääneriigid rakendavad Muammar Gaddafi võimult tõrjumiseks jätkuvalt nii diplomaatilist kui ka sõjalist survet. Lisa ameeriklastele on ka britid mõista andnud, et vajadusel ollakse valmis kasutama sõjalist jõudu.

Allikas: Eesti Päevaleht