Afganistan nõuab NATOlt tsiviilohvrite kohta selgitusi

Afganistani võimud nõuavad, et USA ja NATO väejuhid jagaksid nende parlamendi ees selgitusi, miks tsiviilohvrite arv on nii suur, rahvusvaheliste julgeolekuabijõudude (ISAF) esindaja keeldus aga kommenteerimast, kas kutse vastu võetakse.

224932_01Afganistani võimud nõuavad, et USA ja NATO väejuhid jagaksid nende parlamendi ees selgitusi, miks tsiviilohvrite arv on nii suur, rahvusvaheliste julgeolekuabijõudude (ISAF) esindaja keeldus aga kommenteerimast, kas kutse vastu võetakse.

Afganistan mõistis vihaselt hukka kaks hiljutist juhtumit idaprovintsis Kunaris, kus võimude teatel hukkus üle 75 tsiviilisiku, kellest pooled olid lapsed, ning kutsus ISAFi juhti kindral David Petraeust üles selgitusi jagama, vahendas Reuters.

“Me ei ole argpüksid, peame rahumeelselt USA saatkonda marssima või kutsuma Petraeuse enda ette, et ta selgitaks, miks tema väed tapavad süütuid afgaane,” rääkis parlamendi ees 2009. aastal presidendiks kandideerinud Ramazan Bashardost.

“Tapmised peavad lõppema, vastasel juhul hakkavad inimesed välismaalastele vastu ja meie toetame neid,” nentis ta.

Tsiviilohvrite suur arv on saanud pingeallikaks president Hamid Karzai ja Washingtoni vahel, kuigi USA andmetel on enam kui kolme neljandiku ohvrite hukkumise taga mässulised.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling