Analüüs: On Talibanist suuremgi vaenlane – PowerPoint

PowerPointi-naljad tekitavad elevust kontoris, kuid Afganistanis kasvab probleemikuhi liitlastel üle pea ja võiduretsepti varnast võtta ei ole.

PowerPointi-naljad tekitavad elevust kontoris, kuid Afganistanis kasvab probleemikuhi liitlastel üle pea ja võiduretsepti varnast võtta ei ole.

„Kui me sellest slaidist aru saame, on meil sõda võidetud,” naljatas Afganistanis asuvate välisvägede ülemjuhataja Stanley McChrystal mullu, kui ühel seminaril ilmus seinale arvutiprogrammiga PowerPoint koostatud slaidiesitlus probleemidest, mis vaja Afganistani sõjas lahendada. See spagetilik illustratsioon on tekitanud küll üksjagu naeru, aga paraku on seis kurb. „Me oleme vaenlase tuvastanud, selleks on PowerPoint,” märkis New York Times ilmse irooniaga.

Lihtsustatud slaidiseeriad sõjaväebriifingutel loovad küll illusiooni, et kõik on kontrolli all, kuid pigem petavad ka sõjaväelasi endid. Iraagis asuvad USA väed keelasid PowerPointiga koostatud skeemide näitamise sõduritele juba viis aastat tagasi. See „spagetihunnik” kajastab ometi ilmekalt seisu Afganistanis, kus probleemid on kasvanud üle pea isegi maailma kõige võimsamatel armeedel.

Jätkuv „muruniitmine” (USA või tema liitlaste väed on mõne piirkonna mässulistest, terroristidest või röövlijõukudest puhtaks teinud, kuid oht taastub kohe, kui operatsioon on võidetuks kuulutatud) käib mööda kitsaskohti sellel skeemil. Paraku kordab skeem peaaegu detailides sama ummikut, millesse jõudis Nõukogude armee veerand sajandit tagasi.

Loe edasi Eesti Päevalehest!

Allikas:

Eesti Päevaleht