Rasmussen: NATO on endiselt USA julgeoleku peamine tagaja

Eile Washingtonis toimunud NATO uue strateegilise kontseptsiooni seminaril Georgetowni ülikoolis peetud kõnes jagas NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen tudengitega oma nägemust NATO rollist maailma julgeolekuporbleemidega tegelemisel.

Washingtonis toimuva NATO uue strateegilise kontseptsiooni seminari raames Georgetowni ülikoolis peetud kõnes jagas NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen eile tudengitega oma nägemust NATO rollist maailma julgeolekuporbleemidega tegelemisel.

Foto: NATO
Foto: NATO

Rasmussen ütles tudengitele, et kuigi NATO ei ole Ühendriikides nii nähtav, kui peaks, on allianss siiski oluline faktor riigi pikaajalise julgeoleku tagamises. Peasekretäri sõnul põhineb NATO tegevus tänapäevastele ohtudele vastu seismisel just demokraatlike riikide koostöös.

„21. sajandi probleeme saab lahendada ainult multilateraalselt,“ ütles Rasmussen ning lisas: „Selleks ei ole maailmas tugevamat ega efektiivsemat koostöövõrgustikku kui NATO.“

Multilateraalsete operatsioonide efektiivsuse näitlikustamiseks viitas peasekretär terrorismile, küberrünnakutele ja tuumarelvade leviku pidurdamisele kui valdkondadele, kus NATO tegevus on olnud elulise tähtsusega.

Ramussen kõneles ka koostöö olulisusest riikidega kõikjal maailmas ja uue strateegilise kontseptsiooni vajalikkusest, mille näol on tegemist dokumendiga, mis aitab alliansil seada selged prioriteedid ja seista vastu praegustele ja tulevastele julgeolekuohtudele.

„Põhja-Altandi allianss koondab endas multilateraalsuse ja efektiivsuse põhitõdesid,“ ütles Rasmussen. „See pole kerge ülesanne, kuid tänases ebakindlas olukorras on see väärtuslikum kui kunagi varem. Need põhimõtted on NATO-s säilnud tänaseni ja säilivad ka homme.“

Allikas:

NATO