Eesti asjuri muljed Afganistani presidendi ametissenimetamise tseremoonialt

Täna toimus president Karzai ametissenimetamine, millega algas Karzai teine viieaastane periood sellel ametikohal

Täna (19. novembril, EATA) toimus president Karzai ametissenimetamine, millega algas Karzai teine viieaastane periood sellel ametikohal. Tseremoonia oli iseenesest üsna lihtne – selle korraldas välisministeeriumi protokoll ja juhtis kaitseminister Wardak.

Pärast koraani lugemist andis president oma ametivande ülemkohtu peakohtunikule ja seejärel asepresidendid (neid oli kaks) presidendile. Sisulisema poole peal järgnes olulisemana Karzai inauguratsioonikõne, mida jälgisid kindlasti ka tuhanded väljaspool Afganistani. Karzai peatus kõnes väärtustel põhineval poliitikal; seni tehtud vigadest õppimisel; julgeolekul, mis on kõikide afgaanide vastutada; heal valitsemistaval ja korruptsioonivastasel võitlusel; narkootikumide probleemil ja paljudel teistel aspektidel. Karzai kutsus üles ka kõiki käed ühendama riigi edasise arengu tagamiseks.

Inauguratsioonil viibisid nii mitmedki olulised väliskülalised, nende seas Pakistani president; USA, Saksamaa, Prantsusmaa, Ühendkuningriikide välisministrid. Tähelepanuväärsena võib eraldi välja tuua, et vaatamata suure hulga tähtsate poliitikute kohalolule, kulges üritus siiski rahulikult ja ilma suuremate tõrgeteta. Afganistani võimude poolt ettevõetud abinõud olid ka vastavad – Kabulis oli selleks puhuks pühad välja kuulutatud ja inimestel soovitatud tänavatel mitte väga liikuda ning kogu tsermooniakoha ümbrus range politsei kontrolli all.

Eesti Vabariigi asjur Afganistanis on Tanel Sepp.

Allikas:

Tanel Sepa blogi