Kuidas kaotada Põhja-Koreast tuumarelvastus?

Põhja-Korea tuumakatsetus ja sõjalised provokatsioonid 2009. ja 2010. aastal tekitasid olukorra, mida ei saa tähelepanuta jätta. On aeg, et USA avaks taas arutelud Põhja-Korea suunal.

4327013_axkeHLPõhja-Korea tuumakatsetus ja sõjalised provokatsioonid 2009. ja 2010. aastal tekitasid olukorra, mida ei saa tähelepanuta jätta. On aeg, et USA avaks taas arutelud Põhja-Korea suunal.

Selle diplomaatia eesmärgiks on rahumeelne Põhja-Korea tuumarelvastuse kaotamine. Administratsioon peab välja tooma selged tagajärjed, mis järgneksid läbikukkunud läbirääkimistele. Liiga kaua on põhja-korealastele antud korraldus „tuumarelvadest lahti öelda või muidu,“ sellest hoolimata on režiim kokkuleppeid rikkunud väga väikeste tagajärjedega. Washingtonil läheks edukalt ühine tagajärgede planeerimine teiste osalistega – Lõuna-Korea, Hiina, Venemaa ja Jaapan – ja ÜRO julgeolekunõukoguga. Kui järjekordsed läbirääkimised ebaõnnestuvad, võiks kaaluda: majanduslikke sanktsioone, USA – Lõuna-Korea alliansi sõjaväe suurendamist ning teisi tegevusi, mis on suunatud Pyongyangi režiimile.

Kuigi mitmed jäävad skeptiliseks selles osas, kas tuumarelvastuse kaotamist on võimalik saavutada läbi diplomaatia, tehakse pingutusi, et täidetaks kokkulepet, mille saavutas Bushi administratsioon 2005. aastal. Antud kokkulepe lubas poliitilist ja majanduslikku toetust vastutasuks tõendatavale ja pöördumatule Kim Jong Il’i kogu tuumavara hävitamisele. See aga kukkus kokku, kuna Põhja-Korea ei nõustunud inspektoritele avaldama oma tuumasaladusi. Uued läbirääkimised peavad vältima samalaadset surnut ringi. Majanduslik ja poliitiline toetus peaksid lauale jääma, kuid Washington peaks proovima rahumeelset tuumarelvastuse kaotamist saavutada, ehitades sellesse strateegiasse kolm uut elementi.

Nende kolme elemendi kohta saad edasi lugeda siit.

Allikas: Washington Post