Taliban on tugev ka kümme aastat hiljem

Afganistan 2011. aastal on kaugel sellest, kuidas sealsed Ameerika sõja arhitektid seda 10 aastat tagasi ette kujutanud olid. Talibani liikumine, mis tundus väikese vastupanu korral 2001. aastal pildilt kaduma, on ellu jäänud ning domineerib nüüd suurt osa Afganistani maapiirkondadest.

AFGHANISTAN FOURTH OF JULYAfganistan 2011. aastal on kaugel sellest, kuidas sealsed Ameerika sõja arhitektid seda  10 aastat tagasi ette kujutanud olid. Talibani liikumine, mis tundus väikese vastupanu korral 2001. aastal pildilt kaduvat, on ellu jäänud ning domineerib nüüd suures osas Afganistani maapiirkondadest.

2009. aastast, julgeoleku intsidendid – improviseeritud lõhkeseadmed, varitsused, enesetapurünnakud ja atentaadid – on tihti ületanud tuhandet korda ühes kuus. Kümnend peale USA-juhitud sekkumist on jäänud püsima tõsine humanitaarkriis.

Rohkem kui viis miljonit Afganistani päritolu pagulast on peale Talibani režiimi kukutamist tagasi kodumaale pöördunud. Ikka veel näevad nad aga riiki, kus hoolimata kümnete miljardite dollarite suuruse abiraha sissevoolust elab rahvas allpool või vaevu üle suhtelise vaesuspiiri.

Vaid veerandil rahvastikust on ligipääs puhtale veele. ÜRO andmete kohaselt kannatab 60% Afganistani naistest füüsilise ja psühholoogilise vägivalla all. Afganistan asub maailmas teisel kohal emapoolse suremuse ning kolmandal imikupoolse suremuse poolest. Sel aastal on võitlus Afganistanis nõudnud umbkaudu 1500 tsiviilisiku elu ning paisutanud riigi sees ümberpaigutatud isikute arvu paarisaja tuhandeni.

Loe edasi USA tehtud vigadest ja Talibani tugevnemisest Afganistanis siit.

Allikas: Aljazeera