Kosovo-Serbia piiril on olukord taas pinev

Kosovo-Serbia piiril on pinevad ajad, eile õhtul sai 16 inimest vigastada, kui serblased üritasid minema ajada Jarinje tollikontrollipunkti.

235522_02Kosovo-Serbia piiril on pinevad ajad, eile õhtul sai 16 inimest vigastada, kui serblased üritasid minema ajada Jarinje tollikontrollipunkti.

Seekordse konflikti põhjuseks on Kosovo võimude otsus luua septembri keskel tollikontrollpost Jarinjesse ehk piirkonda, kus elavad enamjaolt serblased. Viimased ehitasid teetõkke ja rajasid kontrollpostist mööduva tee, et Kosovo võime igapäevasel ülepiiriliikumisel vältida. KFOR ajas barrikaadi laiali, kuid see ei meeldinud serblastele taas kord, vahendasid ERRi teleuudised.

NATO rahuüksused ehk KFOR pidi puhkenud vastasseisus kasutama tulirelvi ja pisargaasi. Mitrovicasse viidi 16 vigastatut, kellest kuuel on tõsised kuulihaavad.

Belgrad otsustas kokkupõrgete pärast tühistada kõnelused Kosovoga, kus pidi arutatama inimeste vaba liikumist, kaubavahetust, kinnisvaraõigusi ja isikudokumentide tunnustamist. Belgrad kasutab olukorda ära, sest tegelikkuses ei ole piiri äärsetel aladel tegemist mitte etnilise kokkupõrkega, vaid suuresti illegaalse kaubanduga, kus rahvust ei tunta, küll aga raha.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling