Gaddafi võis mässuliste eest tunneli kaudu põgeneda

Liibüa pealinnas Tripolis jätkuvad kokkupõrked mässuliste ja Gaddafile lojaalsete üksuste vahel, riigi liider Muammar Gaddafi on aga endiselt teadmata asukohas ja arvatakse, et ta võis maa-aluste tunnelite kaudu põgeneda.

233260_02Liibüa pealinnas Tripolis jätkuvad kokkupõrked mässuliste ja Gaddafile lojaalsete üksuste vahel, riigi liider Muammar Gaddafi on aga endiselt teadmata asukohas ja arvatakse, et ta võis maa-aluste tunnelite kaudu põgeneda.

Kuna suuremas osas riigist on kontroll läinud opositsioonile, siis on rahvusvaheline üldsus asunud tegema ettevalmistusi külmutatud varade üleandmiseks Liibüa üleminekunõukogule, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Pealinnas Tripolis puhkevad üksikud tulevahetused, kuid need ei kesta kaua. Eile vallutatud Bab al-Aziziah kompleksist ei ole Muammar Gaddafit leitud. Väidetavalt on kompleksi all suur tunnelivõrgustik, mille kaudu võis ta põgeneda.

Liibüa liider ise aga esines Süüria televisioonis, kus väitis, et liikus salaja Tripolis ringi. Mässajad said tema kompleksi sisse seepärast, et tegemist on lõksuga, lisas ta. Samas kordas Gaddafi üleskutset mässajate vastu võidelda.

“Kõik hõimud Tripolis, väljaspool Tripolit, noored, vanad, naised, mehed ja relvastatud üksused peavad ründama Tripolit ning hävitama alad reeturitest ja rottidest. Nad tapavad teid ja rüvetavad teie surnukehasid,” lubas ta.

Täna pärastlõunal puhkes kompleksis taas tulevahetus, kompleksi tabas eile 64 NATO õhurünnakut, ka täna hommikul korraldas allianss otsetabamusi. Tripolis ei ole tänavatel veel ohutu käia, sest katustel viibivad snaiprid.

Gaddafile on jäänud veel kaks suurt tugipunkti Tripoli idaosas asuv Sirte linn ja lõunas 650 kilomeetri kaugusel asuv Sebha linn. Kui Gaddafi jõuab Sebhasse, siis ei ole välistatud, et tal on võimalik läbi kõrbe põgeneda Nigerisse või Tšaadi.

“Liibüas on rahvas selgelt, põhjalikult ja otsustavalt tagasi lükanud režiimi, mis on kaotanud kontrolli suures osas pealinnast ja riigist,” ütles Suurbritannia välisminister William Hague. “Kolonel Gaddafi peaks lõpetama luululised avaldused ja tunnistama, mis on juhtunud”.

Hague lisas, et Gaddafi ei saa kontrolli riigi üle enam tagasi ning peaks soovitama oma kahanevale ja allesjäänud üksustele loobuda võitlusest.

Kuna pealinn on enam-vähem mässuliste käes, kes kaotasid eile umbes 400 võitlejat, siis on poliitiliselt hakatud üha enam otsima võimalusi toetada opositsiooni tunnustamist ja finantseerimist. ÜRO julgeolekunõukogu töötab välja uut resolutsiooni, mille eesmärk on vabastada Liibüa külmutatud vara ja tühistada sanktsioonid.

Peamine küsimus on tunnustada üleminekunõukogu õigust riigi ressurssidele. Nõukogu juhid on muu hulgas lubanud austada varasemaid koostööleppeid teiste riikidega.

Qataris peetakse USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Türgi ja Araabia Ühendemiraatide delegatsiooniga kõrgetasemelisi kõnelusi toetuse saamiseks.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling