NATO peasekretär ärgitas Euroopat kaitsekulutusi suurendama

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen leiab, et allianssi kuuluvad Euroopa riigid peaksid kaitsele rohkem raha kulutama. Rasmussen rääkis BBC programmile Newsnight, et NATOt on tarvis rohkem kui kunagi varem.

230450_02NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen leiab, et allianssi kuuluvad Euroopa riigid peaksid kaitsele rohkem raha kulutama.

Rasmussen rääkis BBC programmile Newsnight, et NATOt on tarvis rohkem kui kunagi varem. Ta kordas USA kaitseministri Robert Gatesi eelmisel nädalal öeldud mõtet, et eurooplased ei pinguta piisavalt.

Peasekretär on enda sõnul meeleheitel, et Euroopa riikidest kulutavad ainult Prantsusmaa, Suurbritannia, Kreeka ja Albaania kaitsele kaks protsenti SKTst.

Rasmusseni sõnul on Liibüa missioonil ilmnenud suuri vajakajäämisi. Juba pärast 11 nädalat kasina relvastusega režiimi vastu võitlemist hakkas alliansi laskemoon lõppema ning seda tuli USAst juurde tuua.

Ta lisas, et kaalul on rohkem kui üksnes NATO tulevik. “Kui Euroopa tahab tuleviku maailmalaval tähtsat rolli mängida ning võtta osa rahvusvahelise julgeoleku tagamise missioonidest, siis on Euroopal tarvis ka sõjalist võimekust, milleks on omakorda tarvis teatud tasemel kaitseinvesteeringuid,” nentis Rasmussen.

Kui Euroopa kaitsevõimekuse vähenemise trendi ei peatata ega pöörata tagasi, siis ei pruugi tulevased USA võimud pidada NATOsse tehtud investeeringuid Ühendriikidele tasuvaks, rõhutas Rasmussen.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling