Kevadtormi parameedikud harjutavad matkehaavadel

3381_pic1Kevadtormil osalevad ajateenijatest parameedikud harjutavad kolm päeva kestval õppusel abi andmist elutruudel kuuli- või killuhaavu kujutavatel matkehaavadel.

Kevadtormi meditsiinõppuse käigus saavad tulevased reservväelastest parameedikud võimalikult reaalset kogemust arstabi andmises. Allüksused harjutavad evakuatsiooniketti ehk haavatu liigutamist lahinguväljalt pataljoni meditsiinirühma ja sealt edasi brigaadi tagalapataljoni meditsiinikompaniisse ning vajaduse korral ka tsiviilhaiglasse.

Kaitseväe Logistikakeskuse tervisekeskuse meditsiini väljaõppekeskuse veebel Jaago Pilleri sõnul annab kunsthaavade kasutamine õppusel juurde elulähedust.

„Teeme seda nii, nagu reaalselt peaks olema. Et oleks ka pilt olemas, sest kõike ei saa ainult oma mõtetes läbi mängida, kujutada ja matkida virtuaalselt. Kui vaadatakse haava, on ka pilt ees, et ahah, mis siin on ja mida teha on vaja,“ ütles veebel Piller.

Kaitsevägi kasutab kunsthaavade loomiseks vaha sarnast ainet, millest voolitakse haava põhi. Seejärel grimeeritakse kunsthaav musta ja punase tooniga ning lisatakse kunstveri.
Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste arst-õppejõu major Karin Sarapuu sõnul on vigastuste kujutamise eesmärk tuua õppusesse reaalsuse mõõdet nii ajaliselt kui pildiliselt.

„Kuigi ajateenijatest parameedikud on õppinud palju teooriat, siis iga päev nad sellist haava ei näe,“ ütles major Sarapuu. „Meie tänase tegevuse eesmärk on ka läbi kogu meditsiiniketi tekitada reaalset pilti haavale abi andmisest.“

Väljaõppel harjutavad ajateenijad palju teoreetiliselt paberil haavatu stsenaariume ja üksikutel kordadel on nad saanud kasutada ka keha peale pandavaid mulaaže.
Veebel Jaago Pilleri sõnul käisid kaitseväe meditsiini väljaõppekeskuses eelmisel aastal Taani koolitajad, kes tegid kolm-neli päeva treeningut ja neilt saadi ka vajalikud materjalid.

Õppusel Kevadtorm 2011 on käimas lahingfaas, mille põhiline tegevus leiab aset Kõlleste ja Vastse-Kuuste valdades. Kevadtorm lõpeb 20. mail.

Allikas: Kaitsevägi