Euroopa Liit sai ÜRO-s suuremad õigused

Euroopa Ülemkogu president Herman van Rompuy võib nüüd maailmaorganisatsioonis sõna võtta või ettepanekuid teha samadel alustel USA riigipea Barack Obamaga või ükskõik missuguse teise maailma liidriga, vahendasid ERRi raadiouudised.

228259_02Euroopa Ülemkogu president Herman van Rompuy võib nüüd maailmaorganisatsioonis sõna võtta või ettepanekuid teha samadel alustel USA riigipea Barack Obamaga või ükskõik missuguse teise maailma liidriga, vahendasid ERRi raadiouudised.

Euroopa Liit (EL) sai eile õhtul ÜRO-s peaaegu samasugused õigused, kui on maailmaorganisatsiooni liikmesriikidel.

Ka EL-i välispoliitika kõrge esindaja Catherine Ashtoni ja tema kaaskonna tarbeks paigutatakse kohad maailmaorganisatsiooni laua ümber.

EL ei ole siiski ainus rahvusvaheline kogukond, kellel on võimalik saada ÜRO-s laiemad õigused. Samasugused õigused võivad endale taotleda ka Aafrika Liit, Araabia Liiga, Kariibi mere riike ühendav Caricom või teised regionaalsed koostööd.

Maailmaorganisatsioonis toimunud hääletusele eelnes Catherine Ashtoni ja tema kaaskondlaste lobitöö USA-s, sest mitmed väikeriigid olid EL-i uuenenud staatusele vastu. Juba eelmisel aastal taotles EL endale ÜRO-s suuremaid õigusi, ent tookord kukkus hääletus just väikeriikide vastasseisu tõttu läbi.

Näiteks 14 Kariibi mere riigi esindajad kartsid, et kui regionaalsed organisatsioonid saavad ÜRO-s laiemad volitused jääb väikeriikide hääl maailmaorganisatsioonis senisest veel nõrgemaks.

Nauru esindaja sõnul annab supervaatleja staatus EL-i 27 liikmesriigile ÜRO-s ebaproportsionaalselt suure mõju.

Catherine Ashton teatas, et tal on ÜRO otsuse üle hea meel, sest see võtab arvesse EL-is Lissaboni leppega toimund muutusi. Ta lisas, et ÜRO otsus aitab EL-il selgitada maailmaorgansatsioonis 27 liikmesriigi ühisseisukohti.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling