USA üritab Liibüas optimismi säilitada

Ehkki näib, et Gaddafi kukutamine on osutunud esialgu arvatust keerukamaks teeb USA jätkuvalt optimistlikku nägu ja väidab, et on seni Liibüas saavutatuga üldjoontes rahul.
“NATO senine tegevus on mulle olnud väga muljetavaldav ja olen rahul, et oleme suutnud teha just seda, mida lubasime teha – võtta operatsioonis juhirolli asemel toetava rolli,” lausus president Barack Obama.

227488_02Ehkki näib, et Gaddafi kukutamine on osutunud esialgu arvatust keerukamaks teeb USA jätkuvalt optimistlikku nägu ja väidab, et on seni Liibüas saavutatuga üldjoontes rahul.

“NATO senine tegevus on mulle olnud väga muljetavaldav ja olen rahul, et oleme suutnud teha just seda, mida lubasime teha – võtta operatsioonis juhirolli asemel toetava rolli,” lausus president Barack Obama.

Ühendriikide ajakirjanduse sõnul soovib osa Ameerika NATO liitlasi, et USA võtaks Liibüa operatsioonis ohjad taas enda kätte, kuid Washingtonist märgitakse, et mingisuguseid ametlikke palveid selleks ei ole seni saabunud. Ühendriikide juhtkond loodab samas, et Muammar Gaddafi päevad Liibüa liidrina on loetud.

Eilne New York Times kirjutas esiküljel, et USA teeb praegu jõupingutusi, leidmaks Muammar Gaddafile paika pagulaspõlveks. Vaikselt, avalikkuse tähelepanu alt eemal on sellest räägitud mitmete Aafrika riikidega. Seega eeldab Ameerika, et Gaddafi lahkub Liibüast varem või hiljem.

Selles, et Gaddaffi vaatamata viimastele võidukatele avaldustele siiski üsna pea ametist lahkuma sunnitakse, näib olevat veendunud ka president Obama.

“Silmus on kitsenemas ja Gaddafi on üha isoleeritum ning ma eeldan, et kui jätkame surve avaldamist ja tsiviilelanike kaitsmist, mida NATO väga võimekalt teeb, siis Gaddafi lahkub ja me oleme edukad,” kinnitas ta.

USA välisministri Hillary Clintoni sõnul kaalub Washington jätkuvalt ka opositsiooni senisest otsesema toetuse andmist.

“Opositsioon vajab ulatuslikku abi, nii organisatsioonilise, humanitaarse kui ka sõjalise poole pealt. Oleme arutanud, kuidas abi kõige paremini anda, kes on seda nõus andma. Otsime ka teid, kuidas opositsiooni rahastada, et nad saaksid ise enda eest hoolt kanda. Lisaks võimaluste otsimisele, kuidas vabastada osa Liibüa külmutatud varadest, et opositsioon neid kasutada saaks, arutame sedagi, kuidas saaks opositioon müüa nende käes olevatelt aladelt ammutatavat naftat,” rääkis Clinton.

USA juhtkonna ametlikele ja opositsiooni edu suhtes optimistlikele avaldustele vaatamata teeb USA valitsuse analüütikutele muret Gaddafi vastaste jõudude killustatus ja konkreetse opositsiooni juhi puudumine.

Ameerika luure hinnangul võib Liibüas opositsiooni organiseerumiseks, relvastamiseks ja treenimiseks kuluda tegelikult aastaid.

Üsna mitmed Ameerika ja ka Euroopa ametiisikud on viimastel päevadel meediale öelnud, et kõige reaalsem võib Liibüas olla siiski pikajaline patiseis NATO toetusel tegutsevate valitsusvastaste ja Gaddafi jõudude vahel.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling