NATO: Gaddafi pole seni rahulubadustest kinni pidanud

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmusseni sõnul ei ole Liibüa president Muammar Gaddafi siiani vaherahulubadustest kinni pidanud ning NATO jätkab Gaddafi vägede pommitamist, kuni need ohustavad tsiviilisikuid.

227130_02NATO peasekretär Anders Fogh Rasmusseni sõnul ei ole Liibüa president Muammar Gaddafi siiani vaherahulubadustest kinni pidanud ning NATO jätkab Gaddafi vägede pommitamist, kuni need ohustavad tsiviilisikuid.

Aafrika Liit peab läbirääkimisi nii Liibüa mässuliste kui ka Muammar Gaddafiga ning teatas, et viimane nõustus vaherahuga. Zuma usub, et NATO õhurünnakute peatamine aitaks vaherahul sündida, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Rasmusseni sõnul võtab NATO Aafrika Liidu pingutused teadmiseks. Samas lisas ta, et Gaddafi ei ole seni vaherahulubadustest kinni pidanud.

“Igasugune vaherahu peab olema usutav ja tõendatav. Nagu ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioon ütleb, vägivald peab olema täielikult lõppenud,” rääkis peasekretär.

Alates laupäevast on allianss teinud Liibüa kohal 300 ründelendu. Hävitatud on 49 Gaddafi tanki, 9 soomukit, 3 õhutõrjerelva ja 4 suurt relvapeidikut. Rasmussen tunnistas, et vaherahu jälgimiseks tuleb üles seada vaatlusmehhanism.

“Me oleme näinud arvukalt vaherahukokkuleppeid, mida ei ole reaalselt täidetud. Sellel põhjusel peame me üles seadma tõhusa jälgimismehhanismi selleks, et vaherahu oleks usutav ja täidaks ÜRO resolutsiooni tingimusi,” selgitas Rasmussen.

Kolmapäeval kohtub Kataris kontaktgrupp, et otsida Liibüa konfliktile poliitilist lahendust. Kui seni on liitlased hoidunud režiimimuutusest kõnelemisest, siis USA välisminister Hillary Clinton teatas, et Muammar Gaddafi peab nii võimult kui ka Liibüast lahkuma.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling