Ilves: küberlöögid võivad olla sõjalistest rünnakutest ohtlikumad

USAs visiidil viibiv president Toomas Hendrik Ilves kutsus tihendama koostööd küberjulgeoleku valdkonnas nii Euroopa Liidu ja NATO vahel kui ka mõlema organisatsiooni siseselt.

227054_02USAs visiidil viibiv president Toomas Hendrik Ilves kutsus tihendama koostööd küberjulgeoleku valdkonnas nii Euroopa Liidu ja NATO vahel kui ka mõlema organisatsiooni siseselt.

Euroopa, Põhja-Ameerika ja Aasia mõjukaid arvamusliidreid ühendava Trilateraalse Komisjoni aastakonverentsi küberjulgeoleku sessioonil eile õhtupoolikul Euroopa Liidu liikmesmaa riigijuhina kõnelenud president ütles, et küberkuritegevus, olgu poliitiline või kriminaalne, ei toimu tavaliselt ühe riigi sees, mistõttu vastupanu sellisele tegevusele saab olla ainult rahvusvaheline, demokraatlike riikide ühistöös.

President meenutas, et küberrünnakute tõrjumise või leevendamise tehnilised lahendused ei ole enam ületamatult keerulised, keeruline on aga jõuda igapäevase, koordineeritud ja usaldusliku koostööni nii riikide sees kui ka riikide vahel.

“Meil kõigil tuleb mõista: küberlöögid võivad olla ohtlikumad sõjalistest rünnakutest ja küberjulgeolek on lahutamatu osa 21. sajandi üldisest julgeolekust,” sõnas president Ilves. “Me oleme juba näinud, kuidas riiklikult toetatud küberrünnakud ei ole sihitud mõne maa sõjalise taristu vastu, vaid nende sihiks on halvata tsiviilvõrke.”

Eesti riigipea pidas oluliseks Euroopa Nõukogu küberkuritegevuse vastast konventsiooni, kuid avaldas kahetsust, et vaid 26 riiki on selle praeguseks ratifitseerinud ja nende seas ei ole näiteks Venemaa ja Hiina.

President Ilves, kes rõhutas küberjulgeoleku saavutamisel tihedat riigisisest ja rahvusvahelist koordineeritust, tõi näiteks Eestis moodustatud küberkaitseliidu. See on kogemus, mille vastu mitmed riigid juba tõsist huvi tunnevad.

“Riigi poolt toetatud küberkaitseliit, mis toetub riigist hoolivate kodanike soovile muuta oma maad turvaliseks ja kaitstumaks, näitab, kuidas avaliku võimu ja kodanikuühiskonna püüdlusi ühendades võib jõuda hea tulemuseni,” ütles Eesti riigipea. “See saaks olla üks meie relvi võitluses vastasega, kes tolereerib küberkuritegevust ja rakendab seda ärisaladuste varastamiseks või veel enam, õhutab poliitiliselt motiveeritud rünnakuid teiste riikide vastu, kasutades selleks küberkurjategijaid.”

Trilateraalse Komisjoni kutsel nende aastakonverentsi küberjulgeoleku sessioonil osalenud president Ilvese partnerite seas olid ka Ameerika Ühendriikide Rahvusliku Julgeolekuagentuuri NSA direktor ja USA küberväejuhatuse CYBERCOM ülem kindral Keith B. Alexander, USA endise rahvusliku julgeoleku direktor, admiral Dennis C. Blair, Austraalia rahvusvaheliste suhete instituudi president Ian Dudgeon ja tarkvara turvalisega tegeleva rahvusvaheliselt ühe juhtfirma McAfee juht David DeWalt.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling