Eesti soovib Ukraina ja Moldova kiiret lähenemist Euroopa Liidule

Tänastel kohtumistel Luksemburgis Ukraina ja Moldova välisministriga rõhutas välisminister Urmas Paet, et Eesti toetab Ukraina ja Moldova kiiret lõimumist Euroopa Liiduga ning peatset viisavabadust nende riikidega.

paet-200pxTänastel kohtumistel Luksemburgis Ukraina ja Moldova välisministriga rõhutas välisminister Urmas Paet, et Eesti toetab Ukraina ja Moldova kiiret lõimumist Euroopa Liiduga ning peatset viisavabadust nende riikidega.

Euroopa Liidu Ukraina sõprade grupi kohtumisel Ukraina välisministri Konstantin Grištšenkoga ütles välisminister Paet, et Eesti toetab viisadialoogi jätkamist Euroopa Liidu ja Ukraina vahel eesmärgiga viia protsess nii ruttu kui võimalik lõpuni ehk kehtestada viisavabadus. „Juba kuus aastat kehtib viisavaba pääs Ukrainasse Euroopa Liidu kodanikele ning peatselt tuleks kehtestada ka Ukraina kodanikele viisavabadus Euroopa Liitu reisimisel,” sõnas ta.

Paeti sõnul on ELi-Ukraina assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe läbirääkimised võimalik lõpetada juba käesoleval aastal. „Vabakaubanduslepingu osas peaks Euroopa Liit jätkama võimalikult laialdase liberaliseerimise taotlemist Ukrainalt, kuid pakkuma sama ka omalt poolt,” ütles ta.

Moldova sõprade grupi kohtumisel Moldova välisministri Iurie Leancăga rõhutas välisminister Paet, et Eesti toetab Moldova püüdlusi alustada vabakaubanduslepingu läbirääkimistega käesoleva aasta suvel. „Läbirääkimisprotsessi alustamine aitaks ergutada Moldova valitsust ja kogu ühiskonda reformide läbiviimisele,” märkis Paet. Eesti toetab viisadialoogi jätkamist Euroopa Liidu ja Moldova vahel eesmärgiga kehtestada viisavabadus nii kiiresti kui võimalik.

Rääkides Transnistria konfliktist rõhutas Paet, et Euroopa Liit peab võtma suurema rolli konflikti lahendamisele kaasa aitamisel. „Moldova atraktiivsemaks muutmine, sealhulgas Euroopa Liidu toel infrastruktuuri arendamise, inimeste vabama liikumise ja viisavabaduseni jõudmise läbi, on Transnistria konflikti lahendamiseks parim võimalus,” lisas ta. Välisminister Paeti sõnul on Eesti jätkuvalt valmis panustama valdkondades, kus Eestil on pakkuda kasulikke kogemusi reformide läbiviimisel. „Näiteks korraldab Eesti idapartnerluskeskus Transnistria küsimusega tegelevate Moldova ametnike konfliktiläbirääkimiskursuse,” ütles Paet.

Allikas: Välisministeerium