NATO eesotsas Ühendriikidega valmistub Liibüas jõudu kasutama

USA liigutab oma sõjalaevu lähemale Liibüale, et valmis olla võimalikuks sõjaliseks sekkumiseks, ütles pentagoni kõneisik kolonel David Lapan CNNile.

177920USA liigutab oma sõjalaevu lähemale Liibüale, et valmis olla võimalikuks sõjaliseks sekkumiseks, ütles pentagoni kõneisik kolonel David Lapan CNNile.

Ameeriklastel on Punasel merel tegutsemisvalmis lennukikandja USS Enterprise ja dessantlaev USS Kearsarge. Vajadusel oleks võimalik neid aluseid kiirelt Liibüa lähistele liigutada.

Lapan ei kommenteerinud, kas mõni Ühendriikide maismaaüksus on pandud kõrgendatud lahinguvalmidusse seoses Liibüaga.

EL otsustas keelata Liibüale relvastuse ning laskemoona müümimise. Samuti keelustati igasugune kaubavahetus Gaddafi režiimiga, mis võiks kaasa tuua liibüalaste edasise rõhumise.

Itaalia tühistas nädalavahetusel Liibüaga sõlmitud lepingu, mis välistas teineteise sõjalise ründamise. See samm omakorda sillutab teed võimalikule sõjalisele sekkumisele NATO ja Ühendriikide üksuste poolt. Itaalias asub ka USA kuuenda laevastiku kodubaas.

Endine Ühendriikide saadik NATO juures Kurt Volker nentis, et Itaalia otsus koostööleping Liibüaga formaalselt tühistada, ei tähenda veel seda, et sellest piisaks Liibüa vastu sõjalise jõu kasutamise õigustamiseks.

Suurbritannia valitsus on mõista andnud, et NATO liitlased planeerivad saata Liibüas Gaddafi vastu võitlevatele opositsionääridele relvastust ning vajadusel saata piirkonda ka oma relvaüksused.

Siiski ei ole kõik NATO liikmed valmis Liibüas toimuvasse sekkuma. Alliansi võimas liige Türgi teatas, et invasioon Liibüasse ei tohi tulla kõne allagi.

„Me oleme sellele vastu, sellist asja ei tohiks isegi arutada,” vahendas Turkish Press peaminister Recep Tayyip Erdoğani sõnu.

Veebruari keskel hakkas liibüa rahvas mässama üle 40-aasta võimul olnud diktaator Muammar Gaddafi vastu. Isevalitseja saatis opositsionääride vastu sõjaväe. Tänase seisuga on kokkupõrgetes hukkunud erinevatel andmetel 1000-3000 inimest, suur osa riigist on juba läinud opositsiooni kontrolli alla, kuid pealinn Tripoli püsib jätkuvalt Gaddafi käes.

Liibüa rahvaarv on umbes 6,5 miljonit. Riigis asuvad Aafrika mandri suurimad naftavarud, mille ekspluateerimisele on üles ehitatud praktiliselt kogu Liibüa majandus.

Allikas: Eesti Päevaleht