Egiptuse president Hosni Mubarak astus tagasi

Egiptuse asepresident Omar Suleiman tegi lühikese telepöördumise, milles teatas, et president Hosni Mubarak astub riigi heaolu nimel tagasi.

223979_01Egiptuse asepresident Omar Suleiman tegi lühikese telepöördumise, milles teatas, et president Hosni Mubarak astub riigi heaolu nimel tagasi.

Suleiman ütles Al Masriya telekanalis tehtud pöördumises, et president otsustas Egiptuse praeguse keerulise olukorra tõttu riigi presidendi ametist tagasi astuda ning anda riigi juhtimine üle sõjaväe kõrgeimale juhile.

“Aidaku meid jumal,” lausus Suleiman BBC teatel.

CNNi ja Reutersi andmetel on Kairo tänavatele kogunenud sajad tuhanded egiptlased, kes Mubaraki tagasiastumisest vaimustatuna lehvitavad lippe, nutavad ja juubeldavad: “Egiptus on vaba!”

Tahriri väljakul meelt avaldanud Gigi Ibrahim rääkis, et ei suuda juhtunut uskuda: “Me saime sellega hakkama, see on uskumatu! Mubaraki diktatuur on langenud ja Egiptuse rahvas on igaveseks vaba. Me oleme nii uhked ja õnnelikud. Oleme aastaid kannatanud ja viimaks oleme diktaatorist vabad. See päev jääb meile igaveseks meelde”.

BBC Kairo korrespondendi Jon Leyne sõnul tuli teade Mubaraki tagasiastumisest rahvale ootamatult. Tänavail liikuvad autod lasevad signaali, õhku tulistatakse aupauke. Samas jätab võimu üleandmine armeele tema sõnul mulje, et tegemist on riigipöördega.

“Põhiseadust on rikutud. Ametlikult peaks võim minema parlamendi spiikrile, selle asemel võtab selle aga armee juht. Egiptus liigub väga ebakindla tuleviku suunas,” nentis Leyne.

Egiptuse põhiseaduse kohaselt täidab presidendi tagasiastumise korral ajutiselt tema kohuseid rahvaassamblee spiiker. Uus president tuleb riigile valida 60 päeva jooksul.

Euroopa Liit on valmis Egiptust aitama

Euroopa Liidu välispoliitika juhi Catherine Ashtoni teatel aktsepteerib liit Mubaraki tänast otsust. Tagasi astudes kuulas president Ashtoni sõnul Egiptuse rahva häält ning avas tee kiirematele ja sügavamatele reformidele.

“Egiptuse tulevik on Egiptuse rahva kätes. Euroopa Liit on valmis igati abiks olema,” seisis ELi välispoliitika juhi teates.

Iisraeli võimude teatel on praegu vara öelda, kuidas Mubaraki taganemine Egiptust mõjutab. Riik loodab, et Egiptus saavutab demokraatia ilma vägivallata.

Saksamaa kantsler Angela Merkel nimetas tänast rõõmupäevaks. “Oleme tunnistajaks ajaloolisele muutusele. Jagan koos miljonite Egiptuse tänavatel olevate inimestega Egiptuse rahva rõõmu,” teatas Merkel.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon kutsus Egiptust üles võimu läbipaistvaks, korrakohaseks ja rahulikuks üleandmiseks. Ta avaldas lootust, et riigis tulevad vabad ja õiglased valimised.

USA president Barack Obama ütles Mubaraki otsuse järel tehtud pöördumises, et president vastas egiptlaste janule muutuste järele. “See aga ei tähenda Egiptuse ülemineku lõppu. See on algus. Ma olen kindel, et ees on keerulisi päevi ja mitmed küsimused jäävad vastuseta. Kuid ma olen kindel, et egiptlased suudavad leida vastused ning teha seda rahumeelselt, konstruktiivselt ja ühtsustundega, mis kirjeldab neid viimaseid nädalaid,” ütles Obama.

Ta lisas, et Egiptus ei saa enam kunagi olema endine ning egiptlased on teinud selgeks, et vaid puhas demokraatia viib võidule. Ta kutsus ka riigi sõjaväge lõpetama eriolukorda ning alustama ettevalmistusi vabadeks ja õiglasteks valimisteks.

Mubarak valitses Egiptust 30 aastat, meeleavaldused tema tagasi astumiseks on kestnud 18 päeva. Ehkki riigipea tegi kolmel korral telepöördumistes mitmeid järeleandmisi, ei rahuldanud need protesteerijaid.

Allikas: Eesti Rahvusringhääling