Välisminister Paet Washingtonis: Euroopa julgeolekut kindlustab Euroopa ja USA koostöö

Paet USAs5372361582_649e7c6d8e_zVälisminister Urmas Paet ütles Washingtonis kohtumisel Ameerika Ühendriikide Kongressi Esindajatekoja väliskomisjoni esinaise Ileana Ros-Lehtineniga, et Euroopa julgeoleku kindlustamisel on vajalik Euroopa ja USA igakülgne ning loomulik koostöö. „Euroopa ja USA koostöö on määrav ka julgeoleku kindlustamisel Afganistanis,“ ütles Paet. „USA nähtavus Euroopas läbiviidavate õppuste ning laevakülastuste näol mängib olulist rolli,“ lisas ta.

Välisminister Paeti sõnul on samuti väga oluline, et Euroopa riigid ei vähendaks kaitsekulutusi. „Eesti püüdleb selle poole, et 2012. aastaks eraldada 2% SKPst kaitsekuludeks,“ ütles Paet.

Väliskomisjoni esinaine Ros-Lehtinen tunnustas Eesti tegevust liitlasena NATOs ning tänas Eestit panuse eest Afganistanis. Samuti on Ros-Lehtineni sõnul muljetavaldav, millise arengu on Eesti pärast taasiseseisvumist läbi teinud. Välisminister Paet kutsus Ros-Lehtineni ja kongressi esindajaid 20. augustil Eestisse tähistama taasiseseisvumise 20. aastapäeva.

Rääkides uute demokraatiate toetamisest Euroopas ja idapartnerlusest kui ühest Eesti välispoliitilisest prioriteedist Euroopa Liidus rõhutas välisminister Paet, et idapartnerluse partnerriikidele tuleb esitada piisavalt nõudmisi, kuid samas neid ka aidata vajalike reformide läbiviimisel. „Meie idapartneritele on kahtlemata oluline Ameerika Ühendriikide toetus ning teiselt poolt on ju idapartnerluse eesmärgid stabiilsuse, demokraatlike väärtuste kinnitumise, majandusarengu ja energiajulgeoleku näol olulised ka USAle,“ sõnas Paet.

Kohtumisel tänas Paet Ameerika Ühendriike toetuse eest Balti riikide energiajulgeolekule ja osalemise eest õhuruumi kaitsel.

Täna jätkub välisminister Urmas Paeti visiit Ameerika Ühendriikides. Toimub kohtumine USA riigisekretär Hillary Clintoniga ning samuti leiab aset paneeldiskussioon Eesti ühinemisest eurotsooniga.

Fotod kohtumisest: http://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry

VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS
637 7654
533 66159
pressitalitus@mfa.ee

Allikas: Välisministeerium