Uus riik astub Aafrika kaardile juba 9. juulil

177036Lõuna-Sudaani valijaist toetas riigi iseseisvumist lausa 99,57 protsenti.

Midagi enneolematut selles ei olnud, varem on Aafrikas referendumi jõul iseseisvuse kätte nõudnud Komoorid ja Eritrea. Ja toetusprotsendid on olnud muserdavad – Komooridel toetas iseseisvumist 1974. aastal 94,57 ja Eritreas 1993. aastal 99,83 protsenti elanikest. Sellesse ritta mahub ka Lõuna-Sudaanis 9.–15. jaanuarini iseseisvumise poolt antud 99,57 protsenti häältest. Valijate aktiivsus oli Lõuna-Sudaaniski suur: ligi neljast miljonist nimekirja kantud inimesest käis hääletamas 3,8 miljonit.

ÜRO egiidi all korraldatud hääletuse tulemustes ei ole põhjust kahelda, kuigi valijanimekirjad ilmselt polnud korras ja mõnes piirkonnas kuulutati iseseisvuse poolt hääletanuks isegi enam kui sada protsenti valijaist. Nõutav, enam kui 60-protsendiline toetus on igatahes saavutatud. Kuid Lõuna-Sudaaniga samal ajal hääletas Kesk-Sudaanis olev naftarikas Abyei piirkond, mille otsus Lõuna-Sudaaniga ühineda tekitas seal 33 inimelu nõudnud kokkupõrke.

Valutu lahutus

9. juulil näeme seega Lõuna-Sudaani astumist 54. riigina Aafrika ja 195. riigina maailma kaardile. Islamistlik Sudaani kesk-võim, kes on nähtavasti tüdinenud aastakümneid kestnud sõdimisest kristlike vähemuste vastu riigi lõunaosas, on juba ette teatanud, et tunnustab referendumi otsust. Pealegi, eks ole tal muidki muresid: eile jõudis nn Tuneesia laine juba Khartoumi tänavaile.

Lõuna-Sudaan – üks vaesemaid riike

•• Lõuna-Sudaani territoorium on 619 745 km2, elanikke seitse kuni üheksa miljonit. Suurim rahvusrühm (poolteist miljonit) on dinkad, keda esindab ka president Salva Kiir Mayardit. Uue riigi pealinn on veerand miljoni elanikuga Juba

•• Lõuna-Sudaan on 1983. aastast kestnud ja kaks miljonit elu nõudnud sõja tagajärjel üks enim maha jäänud kohti maailmas: inimestel napib toitu ja joogivett, haridus- ja tervishoiusüsteem on puudulik ja tulevaste majandussidemete osas jääb riik lootma ennekõike kristlike lõuna- ja idanaabri, Uganda ja Etioopia peale.

•• 2005. aasta Naivasha kokkulepped keskvalitsusega, mis tegid sõjale lõpu ja avasid tee Lõu-na-Sudaani iseseisvumisele, on tänini vastu pidanud. Iseseisvusvõitluses hukkus selle liider John Garang.

Allikas: Eesti Päevaleht