Vaene Afganistan kuulutas end tulevaseks naftariigiks

afghanistanPõhja-Afganistanis, Balkhi ja Shiberghani provintsi aladelt on avastatud hiiglaslik maa-alune naftaväli, kus arvatakse asuvat 1,8 miljardit barrelit musta kulda. Sellest teatas Afganistani kaevandusministeerium, viidates oma ja välismaiste geoloogide avastusele, kuigi põhilise töö sealsetel naftaotsingutel on nähtavasti teinud ameeriklased.

Afganistan on kõike muud kui naftariik. Kuigi must kuld avastati sealses maapõues juba 1959. aastal, oli seni varude suuruseks arvestatud vaid 150 miljoni barrelit. Hinnangus tugineti peamiselt Nõukogude geoloogide uurimismeetoditele. USA geoloogiateenistus (USGS) alustas Afganistani maapõue põhjalikumat uurimist 2003. aasta kevadel.

USA meedias on leidnud koha kahtlused, et Afganistani nafta võis olla üks põhjus, miks liitlasväed Afganistani viidi. Esialgu on naftatööstuse käivitamine seal ikka pigem tulevikumuusika. Kestev sõda Talibani vastu muudab investeeringud puurtornidesse riskantseks, pealegi on Afganistanil piisavalt põhjust Iraani eeskujul lääneriikide naftakontserne riigist eemal hoida.

Kuid nüüd arvestatakse, et Afganistani maapõues võib leiduda naftat vähemalt kolme triljoni dollari väärtuses. Muude maavarade esinemist pole korralikult isegi veel analüüsitud.

Ühe maailma vaesema riigi jaoks oleks see tohutu tuluallikas. Paraku on riigis, kus transpordikanalid puuduvad, naftatulust vara rääkida.

Allikas: Eesti Päevaleht