PC WORLD: Eesti kaitseminister: “Küberrünnakud sagenevad!”

Kolm aastat pärast Eestit tabanud ulatuslikku küberrünnakut ütles Eesti kaitseminister, et niisugused rünnakud üksnes sagenevad.

Foto: Eesti suursaatkond Washingtonis
Foto: Eesti suursaatkond Washingtonis

Kolm aastat pärast Eestit tabanud ulatuslikku küberrünnakut ütles Eesti kaitseminister, et niisugused rünnakud üksnes sagenevad. 2007. aastal toimunud intsident juhtus ajal, mil vene rahvuslased tulid tänavatele, et protestida valitsuse otsuse üle nõukogude sõjamonumendi ümberviimisest.

 

Küberrünnaku eesmärk oli õõnestada Eesti valitsuse usaldusväärsust, sõnas Eesti kaitseminister Jaak Aaviksoo Stanfordi Ülikoolis toimunud küberturvalisuse ettevõtete foorumil. Eestiga toimunu ning sarnane rünnak, mis ühtis Vene sissetungiga Gruusiasse 2008. aastal „tõi riikliku küberjulgeoleku globaalsesse poliitilisse agendasse,“ ütles Aaviksoo. Keegi pole tõestanud Venemaa valitsuse seost Eesti-vastaste küberrünnakutega, kuid mõnede ekspertide sõnul tundub juhtumil olevat vähemalt Eesti idanaabri vaikiv nõusolek.

„Rahvusliku julgeoleku ohtu kujutavad küberrünnakud ei kuulu enam ulmekirjanduse valdkonda. Küberrünnakud on reaalsus, mis võib ühel päeval tabada veel laiaulatuslikumalt veel suuremaid riike,“ sõnas Aaviksoo. Konverentsil osalejad nõustusid. Ulatuslik terroristide või mõne riigi poolt rahastatud küberrünnak leiab tõenäoliselt aset järgmise kümnendi jooksul, ennustas Jerry Archer, infoturbe eest vastutaja Sallie Mae’s (tudengite õppelaenu finantseeriv ettevõte). „Ma usun, et järgmise viie kuni kümne aasta jooksul tuleb kübersõda, mis kasvab üle tavasõjaks,“ rääkis Archer konverentsi paneeldiskussioonil.

Küberkuritegevusega võitlemisel tuleb teha palju tööd. „Juriidilised võimalused küberkuritegude ja –rünnakute ärahoidmiseks on täna selgelt vähearenenud,“ ütles Aaviksoo. Näiteks Moldova Transnistria piirkond ja ka mõned teised maad, kus küberkuritegevuse järelvalve on nõrk, teevad keeruliseks halbade operaatorite sulgemise.

Loe originaalartiklit (inglise keeles)!

Allikas:

Välisministeerium